Jaargang nr. 13 1999 SIEM VERVER VERTELT Interview met Gerda Kuyper-Bruschke Op je klompies naar de kerk Hoe was uw jeugd in Limmen? "Ik heb altijd op Limmen gewoond. Ik ben naar de bewaarschool geweest en daarna naar de lagere school. Dan ging je om acht uur op je klompies naar de kerk. Op school mocht je overblijven, je kon een beker melk kopen. Om half vier 's middags ging je weer naar huis. Maar de woensdagmiddag moest je ook naar school, je had geen vrije middag, en ook op zaterdag was er school. Na schooltijd was je altijd aan 't meehelpen op het land. Ik had er geen hekel aan, hoor. Als je de zesde klas gedaan had, dan ging je van school af. Dan was je dertien jaar. Je mocht één weekie thuis blijven, daarna ging je op het land werken. Eerst een week van 's morgens zeven tot 's avonds zes en 's zaterdags tot vier uur. Daarna moest je net als de anderen werken van 's morgens zes tot 's avonds zeven. Je verdiende zes gulden per week. Alleen jongens van de middenstanders mochten na de lagere school naar de Am bachtsschool in Alkmaar. Ik ging werken in de tuin. Mijn vader heeft ook altijd, wel 54 jaar, op de tuin gewerkt bij de familie Schermer. Toen hij 50 jaar bij Schermer werkte heeft hij nog een oorkonde gehad van Koningin Juliana. Daar zijn we heel trots op." Ging u al gauw op vrijersvoeten? "Ik was lid van de "St. Jozefgezellen". En in het weekend gingen we wel eens te dansen bij "De Rustende Jager". Maar op zondagmiddag moesten we om vier uur naar de kerk. Daar kwamen we altijd te laat. We werden op onze vingers getikt, omdat we "niet steeds met die meiden moesten staan te praten", want dat zou de oorzaak zijn dat we te laat kwamen. Toen ik vijftien jaar was, zat ik op dansschool Beentjes in Castricum. Een vriend van me vroeg of ik zijn zus Bets mee zou willen vragen voor het St. Nicolaassoirée. Zij mocht voor één keer mee, maar haar vader zei daarbij 31

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1999 | | pagina 32