Jaargang nr. 13 1999 er betaald voor brandstoffen, verzekeringen, dienstbodes en andere zaken. Er werd in die periode slechts één persoon bedeeld in het Maria-oord, 42,- per kwartaal. Wat ook neerkomt op ruim 3,- per week. Een andere grote post was de verpleging van een krankzinnige 425,-) en de dokter 550,- 78,- aan diverse doktershandelingen). Er werd ook een particulier betaald, vermoedelijk voor het huisvesten van een derde persoon, zo'n 56,- Van gemeenteontvanger S. Gijzen werd een deel van dat geld terug ontvangen. Het grootste deel van de inkomsten kwam nog steeds uit de landhuren, in 1930 bijna 4500,- Er waren wat inkomsten van rente en van de pacht van de jacht, resp. ca. 200,- en 100,- Over specifieke ouderenzorg en de behoefte aan meer of betere huisvesting dan 'de Kamers' bood, is eigenlijk weinig te vinden. Waarom? Waarschijnlijk vielen weinig ouderen buiten de boot. We mogen veronderstellen dat in de kringen van boeren en tuinders de familie-solidariteit nog vrij sterk was, en er bovendien (enig) geld en goed te vergeven was door de ouderen. Ook later werd opname in 'het Gesticht', zoals het Maria-oord genoemd werd, zo lang mogelijk vermeden. Er waren privé kamers voor de beter gesitueerden, maar het stempel van armenzorg bleef er nog lang aan hangen. DE LAATSTE JAREN VAN DE KAMERS In 1919 wordt bij een enquete opgegeven dat er in de Kamers wonen: 1 gezinshoofd en 3 overige personen. Dat zijn 1 man en 3 vrouwen. Eén persoon is boven de 70, de anderen jonger. Als reden van de oorzaak van de armlastigheid wordt voor 2 mensen de ouderdom opgegeven, voor de andere 2 dood of ontstentenis van de kostwinner. Dus zal het hier weduwes betreffen. Als speciale toelichting wordt nog het vrije wonen genoemd. Het beheer van de bezit tingen kostte 14,58. De bedeling in geld en natura bedroegen 130,-. Overige uitga ven ten behoeve van de 28

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1999 | | pagina 29