Jaargang nr. 13 1999 EEN GESCHIEDENIS VAN DE OUDERENZORG IN LIMMEN Nu er weer grote plannen worden gesmeed voor de huisvesting en verzorging van ouderen in ons dorp lijkt het ons zinvol om de geschiedenis van de ouderenzorg eens te belichten. Omdat er heel wat te vertellen is, zullen we dat doen in een aantal afleveringen. In dit boekje de oeroude voorgeschiedenis, die door gebrek aan gegevens niet eens compleet te traceren is. Tot diep in de 19e eeuw is de ouderenzorg voornamelijk een zaak geweest van liefdadigheid: armenzorg en wat geneeskunde. Het bekendste voorbeeld daarvan in ons dorpje zijn "de Kamers". Deze stonden ongeveer op de noordelijke hoek Dusseldorperweg-Hyachintenlaan. Vermoedelijk zijn ze gebouwd om (oude) gedienstigen van het goed "Den Burg" een onderdak te verschaffen. De oorsprong ligt in het jaar 1620 dat vermeld wordt op een gevelsteen met het onderschrift Sehr svbiit Is t menschen tiid. Anno 1620. Deze gevelsteen is nu ingemetseld in de nieuwe Cameren. Er is nog een gevelsteen met hetzelfde opschrift en het jaartal 1639. Deze bevond zich op een boerderij aan de Dusseldorperweg, waar nu de villa van dr. Bremmers, later dhr. Peters staat, in welk pand het nu is ingemetseld. Vermoedelijk diende de pacht van de boerderij voor het onderhoud van de Kamers. Maar over het verband tussen de twee panden en mogelijke andere bezittingen van de familie is weinig bekend. Dit alles moet nog uitgezocht worden. Zekere vermelding is pas van latere datum. In 1753 is Heer Pieter van Borselen administrateur van de Kamers en tekent een kwitantie als lasthebbende van Vrouwe Joanna Maria Lommetsum. Het betrof een som van 60,- aan erfpacht over de jaren 1744-1753 van Pieter Mors. Daarbij tekent pas toor Nooij aan 20

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1999 | | pagina 21