Jaargang nr. 13 1999 Je zou dus kunnen zeggen dat Alva de omzetbelasting nieuwe stijl heeft uitgevonden. Erg veel succes had Alva echter niet; alleen de "honderdste penning" werd door de Staten Generaal aanvaard; voor de beide andere kreeg hij de handjes niet op elkaar. Vooral de Staten van Utrecht lagen dwars en die slaagden er ook nog in om gewesten als Brabant en Vlaanderen in het verzet mee te krijgen. Alva kon niet anders dan vaststellen dat zijn missie mislukt was, hij gaf te kennen voorlopig zijn voorstel "uit te stellen" want hij had veel geld nodig en wilde er zeker zo spoedig mogelijk mee terug komen. Jammer voor Alva, maar dan gaat het mis toen hij in 1572 op 1 april zijn "Briel" verloor, want dat luidde tevens zijn afgang in. Die voorloper van onze BTW was maar voorlopig even van de baan. Het "Tiendrecht" heeft nog tot het begin van deze eeuw, ook bij ons in Limmen, bestaan. Feitelijk is het begonnen bij kerken en kloosters, die gronden bezaten waarop boeren en landbouwers een bestaan hadden opgebouwd. Het kwam voor dat die gronden met behulp van monniken waren drooggelegd, bedijkt of ontgonnen. Als voorbeeld kunnen we de Limmer Polder nemen. De kloosterlingen van de abdij van Egmond waren geletterde mensen en technisch veel verder in ontwikkeling dan de dorpelingen. De monniken namen de leiding bij het droogleggen van het Limmermeer en de bedijking er van. Aan zulke klussen hielden de kloosters en kerken rechten over en een van die rechten was het Tiend. Van de opbrengst kregen zij dan een tiende deel. Zo kwamen zij aan inkomen en de bevolking aan vruchtbare gronden en ontstond er een heilzame wisselwerking. Niet-kerkeljke personen en instanties bedienden zich pas later van dit recht. 12

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1999 | | pagina 13