Jaargang nr. 12 1998 elk buurschap binnen een regio, (later) een banne genoemd. Dit recht werd in het noorden pas aan het eind van de 13e eeuw ingevoerd. Toen was echter vrijwel alle grond al in cultuur gebracht. Bij de grafelijke schenkingen in de 10e/11e eeuw worden nog oude buurtschappen genoemd zoals Smitham en Thosam, vanaf de 12e eeuw word alleen Limbon nog genoemd. Het lijkt erop dat de naam van de kerkbuurt Limbon gegeven is aan de banne. Dit kan regel zijn geweest en kan ook het grote aantal vroeg middeleeuwse na men verklaren die nu niet meer te lokaliseren zijn. Een verklaring door het verdwijnen van de buurten lijkt minder waarschijnlijk, er zijn geen archeologische bewijzen voor in Limmen in deze periode. Vanaf de 12e eeuw wordt de naam van de banne gehanteerd, de namen van de buurtschappen duiden niet meer zozeer op een dorpsnaam alswel naar een banne- indeling zoals uit de namen zal blijken. In de bronnen word vermeld dat in 1397 het aantal schepenen in de banne Limmen wordt verminderd van 8 naar 5. Aangezien de buurtschappen een banne indeling zijn, kunnen we er vanuit gaan dat er na 1397 buurtschappen samengevoegd zijn. Na 1397 waren er Westzijde, Zuyteinde, Kerkbuurt en aan de oostzijde Laan en Dusseldorp. Gezien het terugvallen van de bewoning aan de westkant van de strandwal, zoals we eerder aantoonden, is het waarschijnlijk om hier de in de 10e/11e eeuw genoemde buurtschappen Smitham en Thosam te zoeken (later dus Westzijde geworden). Hieraan kunnen we nog toevoegen het in het uiterste zuiden van de banne gelegen Limmerkoog die na 1997 samengevoegd is met Zuideinde. Daarmee komt het totale aantal buurtschappen op 7, de kerkbuurt zal net als in Uitgeest 2 schepenen hebben geleverd. De precieze grenzen van deze buurtschappen zijn op dit moment moeilijk aan te geven. OVER STROMINGEN EN BEDIJKINGEN Keren we terug tot het geconstateerde zoute milieu in de directe omgeving, zoals hierboven reeds vermeld. Voor onze regio waren 2 afwateringsgebieden van belang. Het kustgebied ten noorden van Alkmaar had zijn waterafvoer (oa de Rekere) naar het noorden via een zeegat ter hoogte van het huidige Zijpe. De zuidelijke 56

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1998 | | pagina 57