Jaargang nr. 12 1998 LIMMEN IN DE TIJD VAN PASTOOR PEEPERKORN We schrijven 1908, pastoor Leesberg gaat de parochie verlaten en hij wordt opgevolgd door pastoor Peeperkorn. De in Alkmaar op 4 october 1857 geboren Johannes Hubertus Maria Peeperkorn, werd in 1883 tot priester gewijd. Hij was de oudste uit een gezin met 12 kinderen. Zijn vader, Johannes Peeperkorn, had een grutterszaak en een fabriek in zoetwaren aan de Kooltuin in Alkmaar. Zijn moeder was Johanna Jacoba Francisca Vlek. Zij overleed in 1914 en ligt begraven op het kerkhof in Limmen. De pasgewjde jonge geestelijke kreeg als eerste standplaats Haarlemmermeer, waar hij tot 1886 kapelaan was. Daarna diende hij als kapelaan achtereenvolgens in Middelburg, Rotterdam, Sassenheim en Zaandam. In 1901 volgde zijn benoeming tot pastoor in Schoorl, waar hij werkte tot hij in november 1908 werd overgeplaatst naar Limmen. Dat zou tevens zijn laatste standplaats zijn: hij bleef pastoor in Limmen tot hij in januari 1931 met emiraat vertrok naar zijn geboorteplaats Alkmaar. Het zou geen gemakkelijke tijd worden voor de ijverige herder, die het zo goed met zijn schapen voor had. Pastoor Leesberg had al de nodige aanvaringen gehad met z'n eigengereide parochianen en dat lot zou ook de nieuwe pastoor beschoren zijn. Toen ik jong was, zo in de jaren '30, gingen er verhalen door het dorp en die verhalen tekenen de sfeer van de periode 1910 tot 1930. Natuurlijk was het moeilijk voor iemand van buiten om maar direct te begrijpen waarom het in veel opzichten in Limmen anders was dan in andere plaatsen. De oorzaak lag m.i. in het ontbreken van emancipatiestrijd bij het katholieke volksdeel in Limmen. 3

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1998 | | pagina 4