Jaargang nr. 12 1998 Tekenen van een elite gemeenschap zijn ook het grote aantal grafelijke schenkingen van landerijen aan de in 950 gestichte abdij van Egmond. Tevens wordt in de Egmondse annalen 2/3 deel van de bezittingen in Limmen vroonland genoemd. Dit wijst ook op voormalige koninklijke of grafelijke bezittingen. Ook een teken van frankische invloed is, dat de patroonheilige van de kerk St. Maarten was, de nationale frankische heilige. Kunnen we hier spreken van een Frankisch centrum? Een geheel andere mogelijkheid van frankische invloed is de aanwezigheid van 2-schepige gebouwen, zoals er twee zijn opgegraven aan de Zuidkerkelaan. Dit type komt in het zuiden van het land geregeld voor, bij ons is het een regionaal verschijnsel. Ze zijn ook opgegraven in Uitgeest, Wijk aan Zee en Castricum. In Uitgeest volgde hij het 1-schepige type op en wordt hij gedateerd in de 8e/1e helft 9e eeuw. Het in de nabijheid van Limmen gelegen Castricum heeft een naam die terug te voeren is op een frankische persoonsnaam. Bekijken we nu het bewoonde gebied van deze periode in Limmen (fig 2), dan zien we dat deze sinds de vorige periode aanmerkelijk is uitgebreid. Wel moeten we in aanmerking nemen dat deze periode een langer tijdvak beslaat. Tevens heeft niet overal tegelijk een gebouw gestaan. Uit diverse opgravingen blijkt dat men zeer mobiel was: een nieuwe boerderij werd zelden op dezelfde plaats herbouwd. Toch kunnen we concluderen dat er sprake is van een bewoningskern van ca. 400 bij 200 m, met aan de oostkant de kerk. Binnen deze kern hebben de gebouwen gestaan op grote erven, liggend aan een wegenpatroon. Dit wegenpatroon zal niet, binnen de dorpsstructuur, overeenkomen met het huidige patroon, daar de vroeg-middeleeuwse oriëntatie afwijkt van de huidige. Deze afwijkende oriëntatie is alleen vastgesteld bij de Zuidkerkelaan. Dit kan te maken hebben met de terplaatse gebouwde kerk. De bewoning naar het noorden, direct aan de westzijde van de Westerweg, waren waarschijnlijk alleenstaande boerderijen. Naar het zuiden, aan de Uitgeesterweg, is waarschijnlijk ook sprake van alleenstaande boerderijen. De ligging aan de rand van de strandwal is gunstig voor het gemengde boerenbedrijf, met op de hogere gronden het bouw 48

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1998 | | pagina 49