Jaargang nr. 12 1998 bovendien oud genoeg worden om het einde van de eeuw te kunnen halen. Jan Kaandorp Jaczn. voldoet aan die voorwaarden; hij is geboren in 1909 en nog steeds springlevend. Voor ons van de Stichting Oud Limmen is dat een reden om eens met Jan te gaan praten en hem te vragen wat hij van "zijn" eeuw vindt en wat hij daarin heeft meegemaakt. Gevraagd naar zijn voorouders vertelde hij dat hij alleen de voorouders van zijn moeder heeft gekend. Zijn vader, Jaap Kaandorp Wzn. verloor z'n moeder reeds toen hij zes weken oud was. Voor het kind werd het nog erger omdat toen hij 12 jaar was ook z'n vader stierf. Zijn oudste zuster, Aagie Kaandorp, was getrouwd met Willem Admiraal. Jaap werd in dat gezin opgenomen en hij kon zwager Willem helpen op het bedrijf. Maar zoals dat in die dagen gebruikelijk was, toen hij 14 jaar oud was werd hij geacht op eigen benen te kunnen staan en een betrekking als boerenknecht te aanvaarden. Het veranderen van dienstbetrekking was toen ook nog aan een vaste datum gebonden. In de agrarische wereld bestond de gewoonte om op "Vrouwe dag" (2 februari, de feestdag Maria Lichtmis) van betrekking te veranderen. Zowel boerenmeisjes als -knechts gingen dan naar een andere betrekking als daar aanleiding toe was. Zo kwam ook Jaap als 14-jarige 'volwassen' boerenknecht op de arbeidsmarkt. Hij werd te werk gesteld bij een boer in Assendelft. De fiets was nog niet uitgevonden en hij liep de afstand Assendelft-Limmen v.v. om bij z'n zuster te zijn, als hij een zondag vrij had. Als jongeman trouwde Jaap met Trijntje Kraakman en in dat gezin werden grootgebracht. Een van die kinderen is Jan, die hier en nu zijn verhaal vertelt: 33 9 kinderen

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1998 | | pagina 34