Jaargang nr. 12 1998 de grap zijn geweest. En als zijn vrouw eens klaagde over z'n klanten, dan was het antwoord steevast dat je met gewone mensen niet kon lachen. Ondanks de moeilijke tijd slaagden ze erin om elk jaar een beetje beter te draaien. Moeder de vrouw hield het magazijn bij en maakte de orders klaar, vader ging de boer op. Er was een assistent, Scheerman, voor het bureauwerk. Het gezin werd in de loop der jaren verrijkt met dochter Corrie en zoons Henk en Max. Toen eenmaal de export weer een beetje aantrok en de landbouw uit het dal begon te klimmen, strooide de oorlog roet in het eten. Hoewel... Er moest toch gegeten worden en de bezetter had ook nog wat mondjes te vullen. De landbouw stond zwaar onder controle, maar werd zoveel mogelijk tot produktie gedreven. Je ziet dan ook granen in de prijscourant staan; spul dat normaal langs de duinrand niet veel werd geteeld. In het laatste oorlogsjaar moest Cor zelf uit op zaaigoed naar Friesland en Enkhuizen. Met de vrachtauto van Henk z'n latere schoonvader. Omdat alles heel precies geregistreerd werd, moest er heel wat kunst- en vliegwerk aan te pas komen om een zak graan te kunnen verdonkeremanen, die dan thuis gegeten kon worden. De buit moest eerst nog gedeeld worden met de vrachtrijder; die had ook meer behoefte aan eten dan aan geld. Ze zaten in de honger winter vlak naast de gaarkeuken, maar ze hadden het eten niet echt nodig. Bonen en erwten heeft dochter Corrie voor haar hele leven genoeg gegeten. Daarentegen waren er genoeg 'passanten' die zich realiseerden dat er daar het een en ander lag; niet zo gaar, maar zeker zo voedzaam. Dan hoorde je in de nacht een ruitje aan diggelen gaan en werd er weer zaaigoed gestolen uit het magazijn. Omdat Cor problemen met de Duitsers liever voorbleef, moest er een oplossing voor komen. Buurman Van der Wal had een goed afgerichte politiehond, maar geen voer meer voor het dier. Nadat het dier twee keer had gegeten van de Nuyensen, wist hij haarfijn wie z'n bazen waren. Dus werd de hond in het pakhuis gezet en toen waren er geen problemen meer. 23

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1998 | | pagina 24