Jaargang nr. 12 1998 De aannemer kon de premie wel vergeten want Peeperkorn hield hem genadeloos aan de voorwaarde daarvoor. Kabel was ontredderd en kwam in financiële moeilijkheden. Hij ging naar de Bisschop om over zijn niet-voorziene tegenslag te praten en de Bisschop te vragen in dit geval te willen bemiddelen. De Bisschop vroeg schriftelijk om opheldering aan pastoor en kreeg als antwoord dat Kabel de strop aan zichzelf te wijten had. Toen Kabel z'n prijsopgave kwam inleveren aan de pastorie zou Peeperkorn, de prijs ziende, hebben gevraagd: "heb je wel goed gere kend waarop bevestigend werd geantwoord. "Een kind kon echter zien dat hij meer dan 2000,- beneden de calculatie van de architect zat", betoogde de pastoor. Dat pastoor Peeperkorn vooruit al wist dat de aannemer zich vergist had en hem blind in de afgrond liet lopen, was zakelijk gezien misschien wel verdedigbaar, maar werd hem toch niet in dank afgenomen door veel parochianen, waaronder ook kerkmeesters. De aannemer had een mooi gebouw opgeleverd, maar ging er aan failliet. Dat alles was eigenlijk erg jammer, want in wezen was pastoor Peeperkorn helemaal niet zo'n bikkelharde man. Er zijn verscheidene voorvallen bekend waaruit blijkt dat hij ook zeer sociaalvoelend kon zijn. RE RUM NOVARUM In 1891 deed Paus Leo XIII een encycliek uitgaan waaraan hij de titel gaf: Rerum Novarum, wat zoiets betekent als "van de nieuwe dingen." Wat de Paus bedoelde met 'nieuwe dingen' was de opkomst van het socialisme. Het was in de tijd waarin het industrie-proletariaat werd uitgebuit. Zij moesten lang en hard werken voor zeer lage lonen, en dat leidde er toe dat zij ontevreden waren met hun lot. Toen al waren er mensen, die zich het lot van die arbeiders aantrokken. Zij stichtten een beweging die aan de mistoestanden een einde zou moeten 10

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1998 | | pagina 11