Jaargang nr. 11 1997 Hierin deelt hij mede dat hij: "met levende bezorgdheid berigt heeft ontvangen, dat de ziekte, bekend onder de naam Cholera of Aziatische Braakloop, ook te Hamburg en in het Graafschap Durham is uitgebroken, en alzoo ons dierbaar vaderland nadert." "Onder het eerbiedig opzien tot Hem, die genadiglijk het kwaad van ons kan wenden, en biddende dat wij daar voor bewaard mogen blijven, heb ik het dien onverminderd raadzaam, en in het belang der zaak noodig en goed geoordeeld, UEd bekend te maken...zo vervolgt de briefschrijver en hij geeft dan een opsomming van maatregelen, dienende tot voorkoming, of tenminste tot beteugeling van verspreiding van de ziekte. Hamburg lijkt ver weg zou je denken, als we spreken over de eerste helft van de vorige eeuw. Maar het was een havenstad en de schepen die van haven tot haven voeren leverden het gevaar. Ook al zou het scheepsvolk zelf nog zo voorzichtig zijn geweest; de scheepsratten waren dat zeker niet en die gingen van-en-aan-boord waar zij dat zelf verkozen. Daar komt nog bij dat goed drinkwater ook lang niet altijd voorhanden was. De gouverneur somt dan een zestal maatregelen op, die je een rampenplan zou kunnen noemen. Hij beveelt o.a. aan om zoveel mogelijk te zorgen voor voldoende medicamenten die besmetting kunnen voorkomen, zoals: "de materialen tot chloor-berookingen, de chloorkalk, de azijn enz. Ook moest er rekening mee worden gehouden dat in elke gemeente "algemeene baden, als voorbehoedsmiddel, als tot huis- en dampbaden als geneesmiddel.aanwezig moesten zijn. Ziekenverpleging en lijkbezorging Er werd letterlijk overal aan gedacht, ook aan de consequenties van het geval dat onvermogenden cholera zouden kunnen krijgen, die de verpleging niet konden betalen en dus van hulp verstoken zouden blijven. 8

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1997 | | pagina 9