Jaargang nr. 11 1997 DE STRENGE WINTER VAN 1740 Deze winter beleefden wij weer eens een paar weekjes vorst achter elkaar en dan zijn we al gauw geneigd het een strenge winter te noemen. Behalve misschien een wat hogere gas-afrekening, heeft zo'n winter voor ons echter weinig of geen pijnlijke gevolgen. Hoe anders was dat in de voorbije eeuwen. Onze voorouders waren voor hun bestaan afhankelijk van de nukken van ons klimaat. Zo kwam het dat door de strenge winter van 1740, die gevolgd werd door een koud voorjaar en een koude en schrale zomer, de boeren eerst in augustus voor de eerste keer konden maaien. De Kroniek van Alkmaar vermeldt hierover: "Op Driekoningenavond.t in de morgenstondt, nae dat het die nagt eeven te voren nog hadde geregent, begon hetsterkte vriesen, 'twelckcontinueerden tot Donderdag den 10e Maert, hebbende de koude (verselt door een stijven Oostenwindt) soo extraordinaire fel en vehement geweest als geen bejaerden menschen mogten gedencken. Staende volgens de nauwkeurigste waerneemingen, gedaen door den Heer Nicolaes Duyn, medenlidt van het Collegium Physicum et Mathematicum tot Haerlem, de Mercurialische Thermometer van de Heer Farnheydt op Maendag den 11 Januari 's morgens ten 8 uuren onder nul 1,5 graed, 's middags ten 12 uuren nae genoeg 2 graeden en des avonds ten 10 uuren de felste koude: sijnde dese en voorgaende dag de koude 8 graeden stercker bevonden als in het jaer 1709. Sijnde alhier verscheyden gragten tot op den grondt toe bevrooren geweest, soodat daer geen droppel waeter uyt te bekoomen was, blijvende 't gansche voorjaer tot diep in de somer soo koud en schrael, dat geen gras voor de beesten op 't landt te vinden was. En 't hoy en stroo op de stallen vervoert sijnde, hebben de huysliedende riette daecken van haer huysen gebroocken om aan hef stommen en onnoselen uyfgehongen rundvee tof voed'zel to versiïecken. Andren geen ick menigmael mef mijn eygen oogen gesien heb) haelden daegelijcks geheelen melckschuyjes volgelaeden me'de eerston uytioopen van de soogenaemden toetorblommen en alderhanden anderen groenton 5

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1997 | | pagina 6