Jaargang nr. 11 1997 Ook Nederland wordt zenuwachtig en mobiliseert zijn leger. Ik ben er dan al, maar mijn onderdeel wordt verhuisd naar Den Helder en gelegerd op Fort Erfprins. Wij kregen de opdracht te verhinderen dat de Duitsers via de Afsluitdijk Noord-Holland binnen zouden komen. Maar goed voor die Duitsers dat ze dat niet hebben geprobeerd. Wij waren vastbesloten om ze een gevoelig lesje te leren, als zij in hun overmoed daartoe en poging zouden wagen." Eind goed, Al goed Dan worstelen wij ons in Limmen gezamenlijk de oorlog door. In die eerste jaren, zeg t/m 1942, gaat het allemaal nog vrij goed en gedragen de Duitsers zich enigszins behoorlijk tegenover de bevolking. Maar als dan hun legers in Rusland in 1943 verliezen lijden en het Nederlandse volk daar leedvermaak om heeft. Als de Duitsers dan Joden gaan opbrengen en arbeiders als slaven naar Duitsland transporteren om daar in de industrie te werken, wordt de stemming grimmiger. Gaandeweg wordt de toestand slechter en onze voorzieningen, zoals gas en elektrisch verdwijnen weer. Het was een wonder dat de mensen zo gemakkelijk een stap terug konden doen, en hoe groot het improvisatietalent van de mensen was. "Wij hadden evengoed lol met elkaar en omdat in Limmen iedereen iedereen kende, en er geen "verkeerden" tussen zaten, kon je vrijuit spreken. Natuurlijk was er gebrek aan van alles, maar omdat de meesten een eigen tuintje hadden, kwam er wel eten op tafel ook al was het veelal wat schraal; je bleef wel in leven. Na de oorlog ben ik op een fabriek in de Zaan gaan werken als magazijnmeester. Daar ben ik gebleven tot het bedrijf werd opgeheven. Toen verkoos ik de vrijheid en ben als zelfstandig ondernemer mijn eierenhandel begonnen. Dat was een heerlijke tijd; onder de mensen met mijn handeltje was wat ik altijd had gewild. 38

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1997 | | pagina 39