Jaargang nr. 11 1997 BIJZONDERE VEENTJES ROND LIMMEN IN 1944 Een stukje historie De schrijver van dit stuk, de heer Piet Kelder, oud 77 jaar en te Haarlem woonachtig, was tjdens zijn onderzoek in Limmen 22 jaar en student tuin- en landschapsarchitectuur. Daarna was hij 26 jaar lang werkzaam als landschapsarchitect in de IJselmeerpolders, en na 1971 bij Staatsbosbeheer in Noord Holland. Volgens zijn zeggen waren de terreinen van het N.H.L. in 1944 nog in particulieren handen. Inleiding We schrijven 1944. Tijdens de Tweede Wereldoorlog was het voor jonge mensen natuurljk een benarde tijd. Razzia's, gedwongen tewerkstelling in Duitsland, studieverbod zonder een getekende loyaliteitsverklaring, weinig te eten, voor velen. Het was dus maar beter om je zo weinig mogelijk over de openbare wegen te bewegen. Wat wel vrij veilig kon, was je per roeiboot of kano over het water verplaatsen. De leden van de Nederlandse Jeugdbond voor natuurstudie (N.J.N.) afd. Zaanstreek gingen op die manier veel van de belangrijkste Noord-Hollandse veengebieden door en noteerden de planten en dieren die ze daar zagen. Aanvankelijk werden vooral de Zaanse venen bekeken: Wormer- en Jisperveld en Ilperveld. Later bezochten we ook Waterland-oost, de Eilandspolder en kwamen zelfs in de omgeving van Limmen. Het geheel resulteerde in 1944 in een gestencilde uitgave getiteld "De Veengebieden van Noord Holland", waarin al de bezochte gebieden werden besproken. Wim Meyer, later hoogleraar in Amerika, was de samensteller en belangrjkste auteur, ik mocht ook aan een aantal hoofdstukken meewerken. Het is zeer interessant om te zien hoe, meer dan 50 jaar na dato, de diverse gebieden zich hebben ontwikkeld. Veel is er nog te vinden, maar er zijn wel degelijk grote veranderingen opgetreden. Voor iemand, die zich met de ontwikkeling van landschappen bezig houdt, geen onverwachte zaak. 25

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1997 | | pagina 26