Jaargang nr. 11 1997 Laandervaart verleden jaar de naam kreeg van de scheidende opzichter: 'de derg van Jaap Vellinga'. De 'Zodenhoop' en zijn eigenaars De Zodenhoop is het bekendste perceel in 't Overdie. Hij wordt genoemd op de 'kaart behorende bij de keur van de Groot Limmerpolder'. De betekenis van 'zoden' zou men kunnen vinden in het woord 'zudde' of 'sudse', dat is 'drassige weide', of 'een bolle en moerasachtige grond'. Of zode in de betekenis van 'graszode'. 'Hoop' kan gezien worden als 'bodemverheffingen'. Volgens Jan van Wonderen en Jan Kaandorp is het perceel niet dras. Het lijkt zelfs iets hoger te liggen als zijn omgeving. Vroeger was het echter wél dras. In een 'schattings-voorbeeld' staat de 'Zodenhoop' (A 87) vermeld als hooiland van de 1e klasse, "gelegen op moerassige gronden; overstroomd door het Die; na de winter te lang onder water blijvende; middelmatig gewas." Het perceel ten noorden, nr. 84 in de Zuidermaad, is 2e klasse "gelegen als de 1e klasse doch nog lager en een minder goed gewas." De naam 'Zodenhoop', of 'Zoodhoop', wordt al genoemd in een akte uit 1831 De Zodenhoop heeft veel wisselende eigenaars gekend sinds de laatste twee eeuwen. Het perceel was in de 19e eeuw zelfs een in zessen verdeeld bezit. Het werd een gecompliceerde zoektocht langs notariële- en transport-aktes en hulpregisters. 30 okt. 1968. 'De stichting Het Noord-Hollands Landschap', kantoor houdende te Amsterdam, opgericht bij akte 8 dec. 1936 koopt van Jacobus van der Steen, veehouder, wonende te Limmen Stetlaantje 2, geb. te Limmen op 2 aug. 1917, geh. met Cornelia Cath. Mosch: een perceel weiland genaamd 'De Zodenhoop', gelegen in het Overdie, in de Groot-Limmerpolder, aan het meertje Het Die, tegenover de Disseldorpervaart, kad. bekend gem. Limmen sectie 22

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1997 | | pagina 23