Jaargang nr. 11 1997 VELDNAMEN BIJ HET LIMMER DIE en het beheersbeleid in de polder De Die-terreinen zijn bedeeld met een prachtig en interessant planten- en dierenrijk. Het moet er vroeger ook zo zijn geweest. Daarnaast is er een geschiedenis van eeuwen her. Van beheersing van het water. Van gebruik en bezit van het land, dat vaak uitgedrukt werd en gevonden wordt in een veldnaam. Van enkele, en in het bijzonder van één wil ik hier kond doen. Beheersplan 'Het Die' Op heden is een groot deel van de Die landen van één eigenaar nl. de stichting 'Het Noord Hollands Landschap' (N.H.L.), die deze gronden in 't kader van de ruilverkaveling door aankoop en uitruil heeft verkregen. Het water en de oevers van het Die hebben de aanduiding 'natuurgebied' gekregen. De overigen zijn 'agrarisch gebied met natuur- en landschapswaarde'. Het doel en gebruik van de N.H.L. terreinen worden aangepast. Zo behelzen de beheersplannen (1987-1997) voor de oude cultuurgraslanden o.m. een lichte tot zeer lichte bemesting en hoge waterstanden. Daardoor ontstaat een ander type grasland. Dat is nodig voor een gevarieerde flora en fauna. Gewenst wordt een waterstand die hoger ligt als 'het waterschap de Lange Rond' hanteert. Ook de kwaliteit van het water is van essentieel belang. Een plas-dras situatie in winter en voorjaar zou ideaal zijn. Het plan is om sloten bij het Die af te dammen en een opmaalinstallatie te plaatsen. De nieuwe hoogpeilleiding op de oostgrens van het weidevogelgebied doet dan als aan- en afvoerwetering dienst. Die plas-dras situatie was vrij normaal in 't verleden. Het gaf de boeren veel ongemak. Aan een ideale beheersing van het waterpeil of kwaliteit kon vaak niet worden voldaan. Op 12 juni 1579 kwamen gedeputeerden van Limmen en Akersloot voor gecommitteerden van Haarlem. Dat was op verzoek van de "Ingelanden (eigenaars van de grond) van de laege landen gelegen tusschen Limmen ende Aeckersloot". Er werd gememoreerd dat van 17

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1997 | | pagina 18