Jaargang nr. 11 1997 De oude landpolder 'De oude landpolder', tussen Limmen en Akersloot, zo genoemd omdat het de oudst gevormde strandvlakte is, bestaat uit verschillende types grond. Ten oosten van Limmen begint de 'strandwalovergangsgrond' die hellend afloopt. Zij bestaat uit zand met wat klei rustend op een dunner of dikker veenpakket. Daarachter volgen de 'delgronden'. Dat zijn kleine of grotere erosiegeulen van de binnendelta, die kronkelend heenreiken tot in de Koog en noordelijk tot aan de Limmertocht. In de geulen zijn veelal de wateringen en sloten gegraven. De percelering is daar vaak erg grillig. Aansluitend liggen de 'pikkleigronden'. 'Pikklei' is een zware kleverige klei die 'pikt' aan de schop. Het ligt op zand met daaronder veen. De zodelaag is humeus. Het ligt ten westen van het Die en bij het Limmer veentje. Ten oosten daarvan tot aan de Slikkerdie en het Die ligt het venige pikklei op veen. Dat ligt ook in de hele Overdiepolder. De bovenlaag is een venige zode die op pikklei rust, dat weer rust op een dikke laag veen. Niet erg aangetast door het 12e eeuwse watergeweld, ligt het pikkleidek daar vrijwel vlak. De verkaveling bestaat daarom en over 't algemeen, in rechte percelen en sloten. De hele verkaveling is sinds de 12e eeuw (opnieuw) gedaan. Westerzij- Limmen de oude landpolder Aker polder sloot N.A.P 150m O 3mj~j-O. 7 —O 8m -O 8 —O 9m strwalover— I gangsgrond delgr. pikkleigrond De bodemgesteldheid van de pikkleigrond, vooral in het Overdie is meest zeer vochtig door de ondoorlaatbaarheid van de pikklei en de inklinking van het veen. Vooral gedurende de winter is het zeer dras of staat zelfs blank. 15

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1997 | | pagina 16