Jaargang nr. 10 1996 HET BEZIT, GEBRUIK EN ONDERHOUD van de Schulpvaart onder Limmen Octroij van de uijtwateringe der Duijnen Aisdattereen bequame water-loosighe soude worden ghemaeckt daerop de Beecken van de Duijnen achter Castricum ende Backum souden ujtwateren, lejdende 't selve water tusschen twee Kadijcken, tot inde Wtgeester-meer, ende Schermer.. In date den 3 mei anno 1613, ons vertoont. De regeerders van de dorpen van Limmen, Akersloot en Bakkum waren bij elkaar gekomen, samen met afgevaardigden van de Staten van Holland en de heer van Marquette, om te bevestigen en t bespreken dat de in Heemskerk wonende Daniël de Hartejng, Hee van Marquette, dit Huis gekocht had met de bijbehorende goederen waaronder het duingebied vanaf de duinen van "de Graefljckhejd van Holland totte duijnen van de Heerljkhejdt van Egmont." Er was een kwestie ontstaan tot voor "de Hooge Rade, ter sake var het Dujn-val ofte het Duijnwater" dat problemen gaf aan de drie genoemde dorpen. Daar moest iets aan gedaan worden. Er werd verzocht om een octrooi om een waterlozing te moger "leggen ende maken, ende daertoe mede moghen implojerer (gebruiken) der particuliere ejgenaren landen en gronden" waardoorheen gegraven moest worden. De onkosten waren kennelijk voor beide partijen. Duidelijk wordt niet uit het stuk of hier bedoeld wordt het graven van een nieuwe vaart. Het is waarschijnlijker dat een bestaande vaart hier en daar verbreed werd en dat met smalle dijken het overstromingsgevaar ingeperkt werd. De aansluiting op de duinbeken werd vermoedelijk wel vernieuwd en verbeterd in een noord-zuidelijk lopend bekenstelsel, dat verbinding had op de vaart en het duingebied. Opeen kaartje uit 1614 (een jaar na het octrooi) staat de situatie afgebeeld. Eenzelfde afbeelding staat op een kaartje, 1e helft 17" eeuw. De naam van de verbreedde vaart op dit kaartje luidt: 'Ljmmer-wateringe'. 5

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1996 | | pagina 6