Jaargang nr. 10 1996 In dat jaar waren de totaalontvangsten f 1259,- en de uitgaven f 1250,- zodat het batig slot f d,- bedroeg. Met dat batig slot werd dan weer het volgende boekjaar geopend. Zo nu en dan kom je ruzie tussen mensen tegen, of wordt er gestolen of ingebroken. Dan kwamen de mensen naar de Schout om aangifte te doen die op zijn beurt braaf een procesverbaal schrijft over het gebeurde. Verder gaat ieder zijn gang in de strijd om het bestaan; om zijn plekje onder de zon. Intussen is er heel wat aan de hand in het vaderland, maar of de dorpelingen zich daar druk om maakten valt te betwijfelen. Daar lees je nl. niets over voor zover het de bevolking betreft, geen acties, geen sympathiebetuigingen met de koning; niks. Wel dat de Gouverneur aan het lokale bestuur vraagt om de voorgangers der kerken te verzoeken hunne smeekbeden hemelwaarts te richten, teneinde het hemelse gerecht aan de zijde des konings te krijgen. Immers, Willem had het niet gemakkelijk. Na de slag bij Waterloo in 1815, riep hij maar meteen zijn "Groot Nederland" uit. Een tikkeltje voorbarig eigenlijk want de grote mogendheden hadden nog nergens toestemming voor gegeven en dan gaat zoiets niet op. Daar kreeg hij een heleboel ellende mee zoals spoedig zou blijken. De Belgen waren welvarend, zij hadden reeds een behoorlijke industrie en mijnbouw en bovendien waren zij katholiek. De Nederlanders waren arm, agrariërs; ze hadden geen industrie van betekenis, alleen wat kleine ambachtelijke bedrijfjes, en ze waren protestant. Nee, dat was voor de Belgen geen partij. Toen bisschop De Broglie in België weigerde de eed op de grondwet af te leggen en Willem de katholieken ging dwingen te doen wat hij beval, was in feite het verzet begonnen. Hij kreeg daardoor de kerk tegen zich en dat resulteerde er in dat zelfs de Nederlandse taal taboe werd in Vlaanderen. De kerk koos de zijde van de adel en die was Franstalig. De gewone Vlaming kon zich in het Frans niet eens uitdrukken, maar er zat niets anders op, hij moest zich maar behelpen; zo werd het koeterwaals geboren. 62

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1996 | | pagina 63