Jaargang nr. 10 1996 De intocht vanuit het Zuiden (l.v.m. de lengte, enkel de route via de Koog) Wat zullen de reislustigen op hun tocht via Uitgeest naar Limmen in de loop der tijd aan landschappeiijks hebben zien veranderen? Langzaamaan wel wat, denk ik. Maar grote veranderingen zoals tijdens de stormvloeden van de 1 2e/13e eeuw niet meer. De Koog-dijk was in 1288 al vergraven tot weg. Het riviertje dat er langs stroomde was in die tijd, op het punt van de Koog, ook al afgedamd. Toch stonden mens en natuur niet stil. Er werd natuurlijk zo nu en dan wat verkaveld. Vaak en langdurig overstroomden er delen van het land en de weg door hevige regenval, stormen en dijkdoorbraken. In 1430, zo staat er, werden de landen rond Limmen nog als 'meer' beschouwd die door droogmaking (bedijking) polder werden. De twee molens, van na 1588, hielpen het teveel aan water te lozen op de Schermer en de Langemeer. Maar het water van de vaarten trad toch vaak en regelmatig buiten de oevers. Mede omdat Limmen het water in de polder hoog hield. Westelijk van de 'Diesloot', tegenover de Startingerweg bevindt zich een perceel met de naam 't Weeltje' of 'de Weel'. 'De Weel' (waal of wiel) moet vroeger een meertje, of regelmatig blank staand stukje land, zijn geweest als gevolg van zo'n overstroming of te hoge waterstand. Wat de opmerkzame reiziger niet vreemd in de oren klonk was dat soms de naam van de weg of het water waarlangs hij kwam, veranderd was. Dat gebeurde nogal eens. Of eigenlijk was de naam niet direct veranderd maar iemand had een naam erbij gegeven. Dat was vermoedelijk te danken aan een wijziging in de loop van weg of water. Zoals het water langs de Koog, dat misschien zijn naamswijziging te kreeg doordat de loop zich verlegde en versmalde (aanslibde). Dat laatste zal het geval zijn geweest vanwege de afdamming, waardoor het riviertje een minder krachtige stuwing had, terwijl bv. de Schulpvaart die erop uitmondt, die bleef behouden. Daar waar nu de Schulpvaart die stroom (Molensloot) ontmoet, in de knik van de twee waters en de oude Uitgeesterweg, liggen kleine perceeltjes grond die 'Overgroet' heten. 'Groet' of 'Groed' komt van 'grede' 54

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1996 | | pagina 55