Jaargang nr. 10 1996 die nu nog aan een gedeelte gegeven wordt, 't IJ is. Dat woord betekent 'water', zoals ook Aa, Ee en Ie. Veldnaamonderzoek Veldnamen zoeken is een mooie maar langdurige bezigheid. Ik weet dat in Limmen meerdere mensen zich ermee bezighouden. Zo heb ik ooit van Piet Bakker de 'Groot Limmerpolderkaart' mogen kopieren. Piet heeft er zelf al heel wat werk ingestopt. Maar omdat het een werk voor jaren is zal ieder voor zich zeker een jubileum kunnen verwachten. Het 'Kraaienbos' bestaat nog voor 1 /3 deel. Op het 'Voettellandje' wordt gebouwd. Direct ook op de 'Poepakker'? Op de 'Hoge weid' (Dampegeest) is al gebouwd. Maar op de 'Kerkeweid' grazen nog steeds koeien en het 'Voorterkroftje' wordt nog gemaaid. Die namen bestaan nog. Maar veel namen zijn in de loop der tijd verdwenen omdat die niet doorgegeven werden of omdat er een verandering optrad. Verkaveling helpt daar aan mee en ook bebouwing van de percelen grond. Soms is een veldnaam aan een wijk of een straat meegegeven die dan zo in de geschiedenis voortleeft. Een naam die men zich misschien nog herinnert, omdat die op een huis stond, maar nu is verdwenen is 'de Loet'. Die stond op het bovenlicht van het winkeltje van Jan de Goede. Het stond er niet vanwege de sigaren maar omdat de punt grond tussen de Rijksstraatweg en de Westerweg, totaan Jan de Goede, 'de kleine Loet' heet. Overigens heet ook de punt grond noordelijk van het winkeltje, tussen de Hogeweg en de Rijksstraatweg, 'de Loet'. 'Loet' heeft meerdere betekenissen, maar één betekenis slaat hier duidelijk op de driehoekige vorm van het perceel. De naam 'Loet' is ontleend aan een vroeger gebruikte driehoekige schoffel, aan een driehoekige spade die bij het venen werd gebruikt en aan een ovenkrabber. De betekenis van een naam kun je vaak wel raden. Soms blijft hij onduidelijk omdat het woord is verbasterd of omdat de landmeter het verkeerd heeft ingeschreven. Een mooi voorbeeld daarvan is 50

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1996 | | pagina 51