Jaargang nr. 10 1996 DE INTOCHT DER FEESTGANGERS Een inleiding op veldnaam- onderzoek in Limmen Een tienjarig jubileum, een feestelijk herdenkingsjaar voor 'Oud Limmen'. Er moet sprake zijn van jubel, grote vreugde. In de middeleeuwen heette het jubilacie'; de zaligheid, zielsverrukking. De toenmalige lymmenezen herdachten, maar vierden zeker de dag der kerkheilige. Dat gebeurde in en bij de kerk met een ker(k)mis of kermisse. Die gebeurtenis was ontstaan uit de inwjdingsplechtig-heid van de kerk. De herdenking van zo'n 'kerkwiïnge-dach' was misschien die van 600 jaar geleden, op 14 sept. 1396. Zou het niet kunnen dat het op die dag tien jaar geleden was dat er relieken van een nieuwe kerkheilige, St. Cornelis, in de pas herbouwde en vernieuwde kerk werden geplaatst? Men zegt dat de nieuwe kerk nog in de 14e eeuw gereed kwam. Het feest moet heel wat bezoekers hebben getrokken. Natuurlijk de Limmer landlieden maar ook velen van buiten. Daaronder trof men zeker kramers en kooplieden aan die hun koopwaar aanboden. En goochelaars, muzikanten en kwakzalvers die hun zalfjes op wonden smeerden. De zielehonger werd gestild door de parochie-paap die de kerkmis leidde. In zijn sermoen kan hij vergelijkbare woorden gesproken hebben als bisschop Herribert in 1173 deed bij de inwijding der abdijkerk van Egmond. Hij wees op "het schone herfstweder, dat een regentijd van zes weken had vervangen", en noemde Limmen gelukkig, dat God het op zo'n miraculeuze wijze beweldadigde, daar hier "op de uiterste grenzen der wereld" relieken waren vergaderd van de grootste heiligen. De land- en kooplieden beleefden elk jaar weer die gang naar Limmen. Zij trokken vanuit het noorden over de hoge zandwegen van de strandwal. Vanuit het zuiden moesten ze langs de lagere landwegen. Die waren vaak modderig en vooral in de regentijd 48

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1996 | | pagina 49