Jaargang nr. 10 1996 gaten dat het in Frankrijk ook niet alles was. Hij kreeg 'pech' op een spoorweg-overgang; en laat er nu net een trein aankomen! Zonder vrachtwagen hadden de Duitsers niet veel aan hem, dus kon hij weer naar Limmen. Een andere werknemer van de firma reed met zijn vrachtauto van de weg af, de sloot in. Dus daar was ook niet veel meer aan te vorderen. Een paar paardenwagens werden verstopt achter stapels turf. Dus die bleven ongemoeid. Meindert liet een Diamond, een vrachtauto, door Beers ombouwen tot trekker. Daarna zouden ze hem verstoppen. Maar de dag dat hij hem weer ophaalde bij de garage, stonden de Duitsers op de stoep. Hij vermoedde dat er verraad in het spel was geweest. Het huis van Gert is nog enige tijd gevorderd geweest; toen zaten ze zelf aan de Westerweg. De garage zelf is veel langer in gebruik gebleven. Daardoor zijn er nog vaak Duitsers ingekwartierd geweest. Ze hadden mazzel, het waren niet de meest beroerde. Ééntje, een Pool, had zelfs zo'n hekel aan de Duitsers dat hij zoveel mogelijk stal, wat soms een voordeel was. Met Dolle Dinsdag vertrokken de Duitsers hals over kop. Gert probeerde de zaak nog in de gaten te houden, maar kon niet voorkomen dat de Duitsers alles meenamen wat los zat. Toen ze poolshoogte gingen nemen, wilde jonge Piet het licht aandoen, maar hij greep in de kale draad, want zelfs de schakelaars waren weg gesloopt. Daarna werd in de garage de gaarkeuken gevestigd. Gert en Siem konden daar aan het werk. Daarover is al genoeg geschreven in de speciale uitgave van Oud Limmen. De kinderen van Gert hadden weinig te klagen in de Hongerwinter de gaarkeuken naast de deur en een vader die er werkte had toch wel bepaalde voordelen. Niet alleen materieel, maar ook op het persoonlijke vlak kreeg de familie Winder in die jaren flinke verliezen te verwerken. Mei 1945 hadden ze nog één auto, een dump-Chevrolet van de Duitsers, in camouflagekleuren. Maar ook die hadden ze op een 46

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1996 | | pagina 47