Jaargang nr. 10 1996 dagvaarding lijkt te ontbreken. Hoe de zaak is afgelopen blijft ook onbekend, want er is geen afschrift van de zaak bewaard gebleven. Wel komt hieruit naar voren dat het Pieter voor de wind ging; genoeg om er een knecht bij te nemen. Meindert vertelde dat er in 1909 twee knechts bij zijn vader werkten. Ze hadden toen 5 paarden. Meindert begon zijn carrière al op de Lagere School met het aflopen van mogelijke klanten met de vraag of zij de dag erop vracht hadden. Eenmaal van school af kon hij aan de bak, 12 jaar oud. Over een salaris werd niet gepraat, kost en inwoning was al mans zat. Naast de bollen hadden ze winterdag nog steeds de brandstof. Gegevens daarover ontbreken. Meindert verteld dat ze zo'n dertienhonderd ton kolen per jaar verhandelden. Dat kwam in wagons en werd in zakken van 50 kilo gelost. Het afleveren was even minder zwaar; dat ging in zakken van zo'n 35 kilo. En alles werd gelost en geladen met handkracht. En het bleef niet bij kolen alleen, want ook briketten en turf werden verhandeld. Van die periode zijn geen boeken bewaard gebleven, dus is er verder niet veel over te vertellen. Vele handen maken veel werk Zoals u op de volgende foto kunt zien was in de loop der jaren de natuur haar gang gegaan en had Pieter een omvangrijk gezin gekregen. En al die monden moesten gevoed worden. Daarom werden de jongens al vroeg betrokken bij het bedrijf. Van lieverlee kwamen dus ook Gert, Siem en de rest erbij. Stilzitten was er bij Pieter niet bij; ook zijn kleinkinderen weten daar nog over mee te praten. De nood van het gezin zou een deugd voor het bedrijf blijken. Zoals gezegd was in het begin van de eeuw de bloembollenteelt in Limmen sterk in opkomst en daar zat voor Pieter een stuk brood in. Er was het vervoer tussen land en schuur, maar ook de leveranties. 36

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1996 | | pagina 37