Jaargang nr. 10 1996 Nou vonden ze het niet zo erg dat Jaap in werkelijkheid een gezonde hollandse jongen was, maar ze wilden even een briefje. Vader Mooj bracht in het geding dat Jaap niet wilde eten als hij op school zat, terwijl hij at als een dijker indien hij lekker bij huis studderde. Dokter van Oppen snapte best waar het om ging en had vaak in soortgelijke gevallen wel een salomonsoordeel bij de hand. "Nou ja" sprak de geneesheer: "ik zou wel kunnen schrijven dat de buitenlucht voor hem beter is dan de schoollokaallucht". Dat was de oplossing en voldaan en opgelucht keerden vader en zoon huiswaarts en kreeg meester Mok het waardevolle document onder z'n neus gedrukt. Zo kwam Jaap als jongen van 11jaar als hulpje op de boerderij. Achter de boerderij, waar nu het voetbalveld is en waar het in 1846 gesloopte landgoed Dampegheest heeft gestaan, was in die dagen een "bedoening" van Arie Schermer gevestigd. Schermer had daar een paradijsje ingericht. Er liep daar allerhande vee, van kippen tot paarden maar ook teelde hij daar bloemen, bollen, planten en fruit. Als het daar druk was vroeg Schermer aan vader Mooj of Jaap hem mocht helpen en dat was voor de jonge knaap een waar feest. Hij genoot enorm van die rijkdom aan flora en fauna en het was voor hem een waardevolle leerschool. Onze levensader Het stet, zo vertelde Jaap, was onze levensader. Bijna alles kwam via het haventje Limmen binnen en daarom waren er nogal wat bedrijfjes in de nabijheid van het stet gevestigd. De fouragehandel en meelmaalderij van Siem Admiraal werd met schepen bevoorraad. Dat was een enorm gesleep; met zakken en dozen op de schouders werd het spul uit de schepen naar de schuur gesjouwd. Hetzelfde gold voor de steenkolenhandel van Gerrit Mooij op het hoekje van de Achterweg en het Vislaantje. Aan de overkant daarvan was de melkfabriek Hollandia. Of eigenlijk was het geen echte melkfabriek maar een dependance van melkfabriek Hollandia uit Purmerend. 18

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1996 | | pagina 19