Jaargang nr. 10 1996 Toen de Hoevervaart, van Egmond naar Alkmaar, klaar was ging veel vrachtgoed uit die streek naar Alkmaar en ook dat was van invloed op de teruggang. Al spoedig moest een aantal schippers het voor gezien houden en van de 8 schippers bleven er nog 4 varen. Omdat sinds 1732 de ambachtsheerlijkheid Limmen was verkocht aan Jacob Du Peyrou en daarmee de Heerlijke rechten in zijn handen kwamen, waren de schippers voor het onderhoud van de vaarweg tot het sluisje bij Akersloot van hem afhankelijk. Ook dat leverde nogal eens moeilijkheden op. Zie daarvoor het verhaaltje over de schippers van Limmen in boekje nr. 3. Jaap Mooij vertelt Onze eeuw is bijna teneinde en mensen die uit eigen ervaring kunnen vertellen over gebeurtenissen uit de vorige eeuw zijn er niet meer; althans niet in Limmen. Wij prijzen ons gelukkig dat wij wel mensen in ons midden hebben die geboren zijn aan het begin van deze eeuw en over een goed geheugen beschikken. Een van die mensen is Jaap Mooij Ariezn. Hij zag het levenslicht in 1916, op de boerderij aan de Achterweg dicht bij het stet. Gelukkig vond ik hem bereid om eens te vertellen over de tijd toen hij als kind speelde in en om het stet; hoe zag het er uit in die dagen en hoe waren de tijdsomstandigheden. Dat willen wij wel graag weten en het was voor Jaap ook niet moeilijk om zijn jeugdherinneringen op te halen. In die dagen, zo vertelde Jaap, gingen kinderen naar school als ze 6 jaar oud waren. Het schooljaar liep van april tot april en als kinderen dan pas na de aanvang van het schooljaar 6 werden werd daar meestal niet moeilijk over gedaan. Er waren toen 6 klassen en nog geen aparte jongens- en meisjesschool. De klassen bevatten meestal wel zo'n 50 leerlingen per klas en de onderwijzeressen hadden dus wel hun handen vol. 16

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1996 | | pagina 17