Jaargang nr. 9 1995 met varen om lang genoeg bij de 'oude rotten' in de leer te kunnen lopen. ABEL TASMAN; Van eenvoudige dorpsjongen tot Admiraal Een van die jongens die al vroeg in de leer ging was Abel Tasman. Hij werd geboren in Lutjegast, een dorpje in Groningen, in 1602. Voor de meeste jongelui in de 17" eeuw was er op het platteland een zeer beperkte beroepskeuze mogelijkheid. Het dorpsleven had zo zijn vaste ritme en je kon kiezen tussen een ambacht, zoals smid of timmerman, of je werd binnenvaartschipper of boerenknecht. Dat zal Abel te eentonig hebben gevonden; hij was daar kennelijk niet tevreden mee. De geruchten over het succes van de VOC drongen heel Europa door en in Lutjegast heeft dat Abel Tasman doen besluiten het er eens op te wagen. Van zijn leven in Lutjegast is feitelijk niets bekend, maar hij duikt op in Amsterdam als varensgezel en trouwt daar in 1631 met Jannetje Taers uit Amsterdam. Zij zijn dan woonachtig in de Teer-ketelsteeg Te oordelen naar de straatnaam zal hij toen nog niet veel status hebben bezeten. Dat een eenvoudige dorpsjongen het tot vlootvoogd kon brengen was in die dagen opmerkelijk. Zoiets kon alleen bij de VOC. In andere Europese zeevarende landen was dan welhaast onbestaanbaar. Uitsluitend mannen van adel, of in ieder geval van zeer vooraanstaande gegoede familie, kwamen voor hoge posten in aanmerking. Bij de VOC begrepen ze - zakelijk als ze waren - dat hoge afkomst geen garantie voor goed zeemanschap behoeft in te houden. Zij keken naar kwaliteit en als een jongen talent bezat kreeg hij de kans om te groeien naar de hoogste rangen; zijn afkomst was niet van belang. Dat Tasman in Azië werd belast met ontdekkingsreizen duidt er op dat hij een bekwaam zeeman moet zijn geweest. Een belangrijke eigenschap voor een schipper in de zeilvaart van de 16" en 17° eeuw was het door-en-door kennen van je schip. Vooral in onbekend gebied was het noodzakelijk dat hij haarfijn kon 7

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1995 | | pagina 8