Jaargang nr. 9 1995 LIMMEN, 50 JAAR GELEDEN 1945: Het laatste oorlogsjaar met hongerwinter en bevrijding. Nieuws genoeg, zou je denken. Niets is echter minder waar, als je de kranten van toendertjd moet geloven. Je zou denken dat Limmen niet bestond. Natuurlijk, kranten waren schaars en het internationale nieuws was belangrijker, evenals het nationale nieuws en de distributie. Ook de krantjes die na de bevrijding uit de illegaliteit opdoken hielden zich voornamelijk daarmee bezig. Uit oorlogstijd is in het streekarchief in Alkmaar alleen het "Dagblad voor Noord-Holland" te vinden, de opvolger van de "Alkmaarsche Courant". Deze krant was door de bezetter toegestaan; door de censuur klinkt de berichtgeving dan ook sterk pro-Duits. Een goede zaak dus, dat Limmen daarin weinig voorkwam; alleen wat politieberichten en een enkele mededeling van het gemeentehuis. Daarvan wil ik u hier een impressie geven: het maakt de indruk dat Limmen wel last had van de hongerwinter, maar dan vooral van de hongerigen (of zwart-handelaars). Uit het "Dagblad voor Noord-Holland" 147ste jaargang zaterdag 24 febr. '45 Inbraak Men heeft zich toegang verschaft tot de schuur van den heer K. V. aan de Rijksstraatweg. Ontvreemd werden hoeveelheden tabak, maïs en bonen, zomede enige trekzagen en verschillende kledingstukken. De politie stelt een onderzoek in. dinsdag 27 febr. '45 Loop der bevolking De bevolking onzer gemeente is in het afgelopen jaar met 109 personen vermeerderd en daardoor gestegen van 2984 (1485 m. en 1498 vr.) Er werden in 1944 77 kinderen geboren en het aantal 41

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1995 | | pagina 42