Jaargang nr. 9 1995 mjn hoofd was iets voorover gezakt, zodoende hing hij iets verder van mijn gezicht af. Weerzinwekkend, zoals hij toen voor mijn gezicht hing en mij als het ware hypnotiseerde. Ik durfde geen kik te geven maar ik kon het ook niet. Jij stond met je rug naar me toe en had geen notie van wat ik doormaakte." "Het zal mogelijk heel kort geweest zijn; jij draaide je om en moet gewoon gedacht hebben dat ik de spin stond te bestuderen. Je kwam heel kalm naar me toe en pakte de spin met je linkerhand en met je rechterhand lichtte je heel voorzichtig de spindraadresten van mijn haar. Je bekeek de spin en met een stem als van heel ver weg hoorde ik je zeggen, terwijl je het geheel voorzichtig onder de heg legde: "Het beschadigde web eten ze altijd weer op"." "Je pakte m'n hand, om me over de greppel te helpen en nog steeds niet mezelf van de schrik hield ik je hand vast en liep ik zonder dat ik nog een woord kon uitbrengen met je mee naar huis. Ik was de volgende dag ziek en werd naar huis gebracht; Amsterdam, waar wij, zoals je weet, toen nog woonden." Zo blijkt ook dat de herinnering aan een bepaalde tijd voor ieder heel anders kan zijn. Voor mij is ook heel naar uit de oorlog, de herinnering aan de stroom van overvliegende bommenwerpers naar Duitsland. Uren duurde dat, dagen en nachten. Het was één dreun, met daartussen, het nare voor ons dan, de steeds in de lucht uiteen knallende granaten, die op de vliegtuigen werden afgevuurd. Daarvan vielen veel scherven bj ons neer en die hebben ook slachtoffers gemaakt. De grootste angst was er wel voor de blindgangers: granaten die in de lucht niet afgingen en dan hier of heel vaak in Heiloo als een bom neerkwamen. Het maakte echt verschillende slachtoffers. Dat zou op zich een verhaal kunnen zijn. Piet Buur 40

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1995 | | pagina 41