Jaargang nr. 9 1995 noodwendige reparatiën vorderde, heb ik reeds sedert lang gezien en hoezeer toen niet in mijne tegenwoordige betrekking tot die kerk staande, heeft mij dat verwijl wel enigzins bevreemd, maar hetzelve toegeschreven aan den ongunstige toestand van derzelven fondsen, in welke toestand ik mij echter schijn bedrogen te hebben, daar nu niet alleen het noodzakelijke hersteld, maar daarenboven nog zoveel tot inwendige verfraajing aangewend wordt, waaruit ik den gunsti-gen toestand van deselve fondsen moet veronderstellen. Ik kan niet ontveinzen, dat het mij zeer verwonderd heeft, dat zulk belangrijk werk door Ulieden ondernomen is zonder mij daarin eenigzins gekend te hebben." Matthjs was blijkbaar niet op de hoogte van de verkoop, op 9 maart 1839, door de kerkmeesters uit eigen bezit, van een huis, erve en tuin voor f 820,- t.b.v. die reparatie. Ten bate van het fonds ging de Herv. Gemeente over tot het (voor 't eerst) verhuren van stoelen. Dit maakte de stemming er bij de Heer niet beter op. "Het is Ulieden bekend, dat ik behalven de bank nog drie stoelen in de kerk bezit en eisch dus, dat bij de plaatshebbende verandering in de stoelen, of vrouwenzitplaatsen, daaraan gedacht worde en ik die terzelfder plaatse behoude". Overigens had ook de heer J.S.A. La Vino (of Levino) die te Rotterdam woonde en in 1865 door aankoop Heer van Limmen werd, net als zijn voorgangers, als Heer recht op de 'Heerlijkheidsbank' in de N-H kerk, maar dan wel tegen betaling "van f 20,- jaarlijksche huur voor de grond dien zij inneemt." BEZITTINGEN Na het overlijden van Matthijs Weldjk op 8 juni 1846 verkocht de familie alle roerende en onroerende goederen en vertrok naar elders. De omvang van hun bezit omvatte ruim 163 ha. aan grond. Veel van dat land lag uiteraard rond Dampegeest. Charlotte Schippers had voornamelijk daar en in het Overdie ruim 102 ha. In totaal bezat zij ruim 125 ha. Aan de westkant van Limmen lag het meeste van haar grond rond en nabij de meelmolen die zij ook bezat. In de Nesse had ze 18 ha. Jacob Weldjk en zijn dochter Anna hadden in totaal 37,5 ha. Die lagen verspreid door heel Limmen. 27

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1995 | | pagina 28