Jaargang nr. 9 1995 Naast rechtsheerlijkheid (wetgeving, rechtspraak, bestuursmacht) bestond 'ambachtsheerlijkheid' ook uit profijtelijke macht zoals het recht op het aanstellen van een waarnemend schout (de ambachtsheer was zelf de schout), en schepenen, secretaris, predikant, koster en schoolmeester. Daar trok de ambachtsheer inkomsten uit. Verder mocht hij, met de schepenen, keuren maken en een derde deel van verbeurtenissen, breuken en boeten innen, maar die mochten de 42 stuivers niet te boven gaan. Ook had hij het 'recht van de wind' (dwangmalerj, het uitsluitend recht om molens te stichten en er het voordeel van te hebben). Een voordeel dat niet tot het heerljkheidsrecht behoorde, kon zijn het recht van visserij, van vogelarij, van tienden, van tollen enz. Zo had de ambachtsheer van Limmen het recht op de 'Disseldorper-vaart'. En het recht om op het bevaren van deze vaart een betaling van eigendomsrecht te mogen heffen. Du Peyrou kocht, om in zijn verworven heerlijkheid tevens een woning te hebben, het 'Huis Dampegeest' (op de 23" dec. 1732). Toch verbleef hij maar zelden op dit buitenhuis. De Limmers moesten, als zij de heer Du Peyrou wilden spreken voor goedkeuring en verkiezing van de ambten, zich meestal begeven naar zijn hofstee 'Velserhoofd' dat al sinds 1725 in zijn bezit was, of naar Amsterdam naar zijn woning aldaar. HET BEDRIJF VAN EEN HEER De Heren waren door drukke werkzaamheden op allerlei posten elders, niet vaak op Huize Dampegeest. Men kan vermoeden dat daardoor hun bemoeienissen in de dorpse zaken die hen aangingen niet altijd werden gewaardeerd. Was het ergernis om iemand die 'soms' eens langskwam? In sept. 1738 werd de keuze van aanstelling van predikant Jacobus van der Poll aangevochten door Du Peyrou. Daarvóór had de consulent van de Hervormde Classis van Haarlem de kerkeraad aangeraden met spoed een beslissing te nemen over de nieuwe predikant en dit notarieel te laten vastleggen, "om tegen te gaan zekere ujtdrukkingen ende memorie van de Heer tegen deze beroe- 23

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1995 | | pagina 24