Jaargang nr. 9 1995 LIMMER CONTOUREN De Hofstede Dampegeest en de ambachtsheer van Limmen Het meest bekende maar verdwenen Huis in Limmen is 'de Hofstede Dampegeest'. Zijn geschiedenis is uitvoerig beschreven en gedocumenteerd door mr. dr. J. Belonje in zijn boekje "Het Huis Dampegeest bij Limmen". Wie zich in de geschiedenis van dit landgoed en zijn bewoners wil verdiepen kan hier goed in terecht. Het boekje is nog steeds verkrijgbaar bij uitgeverij Gjsbers en van Loon te Arnhem. Zonder voorbij te gaan aan dit prachtige en informatieve werkje, leek het me aardig uit eigen onderzoek een hoofdstukje aan dit Huis en zjn bewoners te wijden. Hoe oud was het huis? Was er altijd al sprake van een Heer van Limmen? En wat deed die zoal? DE HOGE AMPEGEEST De Ampegeest was een zeer oud landgoed. Dat is niet door bodem-kundig onderzoek bevestigd. In 1846 werd het gesloopt en de grond geëgaliseerd. Bekend is dat het geslacht 'van Tetrode' het goed in 1371 bezat. Merkwaardig is de vorm van het complex. Belonje veronderstelt dat zijn vijfhoekige vorm wijst op een oude 'Curtis'. Dat is een herenhoeve uit de vroege middeleeuwen. Men kan daarom de aanwezigheid van een grootgrondbezitter vermoeden en zelfs is het mogelijk dat die een 'vroonhoeve' voor de koning beheerde. De graven hadden veel grondbezit in Limmen. Het kan zijn dat dit afkomstig was van geschonken koningsgoederen, zoals dat ook het geval was in o.a. Egmond en Vronen (zie Jaarb. 7). De hoeve diende als verzamelplaats van de opbrengst van de landerijen. In 1403 werd d'Ampegeest opgedragen aan de Heer van Egmond. Heynrick van Tetrode Dirksz. kreeg het terug "ten onversterfeljk erfleen". 20

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1995 | | pagina 21