Jaargang nr. 9 1995 Abel Tasman kreeg de opdracht om met twee schepen, de fluit "Zeehaen" en het jacht "Heemskerk", naar Mauritius te varen om van daaruit zuidelijk tot 52° 54" zuiderbreedte te gaan en vervolgens oostwaarts tot 220° oosterlengte van Tenerife. (In die tijd rekende men nog niet vanaf Greenwich). Als er een mogelijkheid was moest hij doorvaren richting Solomons- eilanden, was de opdracht. Om te kunnen profiteren van de lange dagen op de hoge breedte vertrokken de schepen eind januari naar Mauritius en na proviand aan boord te hebben genomen en reparaties te hebben verricht, werd uitgevaren naar het onbekende zuiden. Tasman kreeg handelswaar mee ter waarde van f 3000,-, dat kon altijd van pas komen. De vermoedens bleken juist te zijn, je kon achter Australië om varen en daar kwam bij dat Tasman en de zijnen geluk hadden: er kwam land in zicht. Dat land bleek Tasmanië te zijn. Toen hij weer verder zuid voer kreeg hij wederom land in zicht. "Eureka", verzuchtte de verheugde kapitein, "dat is Statenland, de kust van Chili". Maar dat bleek een misvatting; wat hij ontdekte was Nieuw Zeeland. DE MOORDENAARSBAAI In een baai gingen zij voor anker en intussen waren de Maories al te hoop gelopen om dat gekke vaartuig op zee te zien. Een van hen blies op een instrument dat op een trompet geleek en het scheepsvolk, blij verrast om het vermeende welkom, liet ijlings z'n trompetter aantreden om het gebaar muzikaal te beantwoorden en jawel, even later klonk het getetter over de baai richting Maories op de wal. Ziezo, dacht Tasman, dat kan niet meer stuk en hij liet een sloep met matrozen vertrekken richting kust voor verkenning, waarna het handjes schudden en geschenken-uitwisselen tussen hoofdman en kapitein een aanvang kon nemen. 14

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1995 | | pagina 15