Jaargang nr 8 1994 Het jaar begon op 1 maart, dus februari was de laatste maand van het oude jaar. Daarin werd eerst verandering gebracht met de komst van de Juliaanse kalender in het jaar 43 voor Christus. Februari betekent 'reinigingsmaand' en vuur reinigt, bant ziekten uit en verjaagt de boze geesten. De reiniging heeft daarboven ook een gunstige uitwerking op de vruchtbaarheid van de akkers. Zo redeneerden onze germaanse voorouders. Toen in onze streken, in de achtste eeuw, de kerstening op gang begon te komen, konden de germaanse feesten natuurlijk niet zonder meer even worden afgeschaft. Ook de feesten werden zeer zorgvu dig gekerstend. Het grote Jubelfeest werd Kerstmis; het Zomerzonnewendevuur werd Sint Jansvuur; de voorjaarsvuren werden Paasvuren enz. De gewoonte bij ons in Limmen e.o. om tegen het einde van het oude (germaanse) jaar het reinigingsritueel te vieren moest toen ook een kerstening ondergaan en kreeg St. Matthjs toegewezen. Zo zal het vermoedelijk gegaan zijn. Met betrekking tot de drang tot reinigen in die voorjaarsmaanden, die bij onze verre voorouders zo sterk leefde, kan je misschien ook de 'grote voorjaarsschoonmaak' verklaren. Vroeger kregen alle huisvrouwen de kriebels als het voorjaar in aantocht was. Het gezinsleven was een aantal dagen volkomen ontwricht wegens de schoonmaakwoede van 'moeders'. Maar als dan alles weer aan kant was, keerde er een weldadige vrede in de woning terug en rook alles weer heerlijk fris. Als het dan allemaal zo is gegaan, dan kunnen we vaststellen dat wij in onze jeugd de laatste waren die een eeuwenoud gebruik vierden dat jammerlijk door een oorlog wreed werd afgebroken en nooit meer in ere is hersteld. P.A. van der Steen Met dank aan Cor van der Steen en Jo Valkering-van der Peet, voor de aangevertjes. 39

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1994 | | pagina 40