Jaargang nr 8 1994 mei 1911 door het college en de raad in ruime bewoordingen geprezen om hun muzikaal talent. Want laten we goed beseffen dat er in die tijd echt niet veel vermaak was, er was geen radio of televisie, en een schouwburg was er alleen in grote steden, dus als het harmoniekorps eens optrad in het dorp bij een of ander feest dan liep wel het hele dorp uit om hier uitgebreid van te genieten. Dit harmoniekorps draaide op de goedgeefsheid van de bevolking, waarschijnlijk op een contributie van haar leden, en op een subsidie van de gemeente Limmen. Die subsidie bedroeg 10 hele guldens per jaar, en heel begrijpelijk was er niet één raadslid die met dit bedrag moeite had, integendeel, de raad was unaniem van mening dat dit korps alleszins recht had op een goede financiële ondersteuning door de gemeente. ARMENZORG Het Armbestuur is al heel lang geleden in het leven geroepen om de armen in het dorp enige financiële steun te geven ingeval ze daar behoefte aan hadden. Als je arm was probeerde je dat zo lang mogelijk te verzwijgen en in ieder geval niet te laten blijken aan de buren of andere inwoners van het dorp. Er waren natuurlijk arme mensen in het dorp, en die armen waren veelal bekend bij de kerkbesturen en het gemeentebestuur. In de kerken werden er collectes gehouden waarvan een deel bestemd was voor de behoeftige in de samenleving. Voor de verdeling van het opgehaalde geld was een Armbestuur opgericht die verantwoording moest afleggen aan de gemeenteraad, want ook de gemeente moest een deel betalen van het totaal uit te betalen bedrag aan de armen. Eigenlijk was het Armbestuur een voorloper van de hedendaagse sociale wetgeving. Nu zorgt het rijk en de gemeente voor een zeker inkomen voor de armen, maar toen was men afhankelijk van de goedgeefsheid van de mede inwoners. Een van de bestuurders van het Armbestuur was het gemeenteraadslid de Heer Kooy. Toen op 24 mei 1911 de boekhouding van het Armbestuur in de gemeenteraad ter sprake kwam, en de Heer Kooy de zaal verliet, om te voorkomen dat hij eventuele opmer- 22

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1994 | | pagina 23