Jaargang nr 8 1994 In 1912 had Limmen alleen de beschikking over een vroedvrouw die zich bezig hield met de geboorten van kinderen, en verder eenvoudige geneeskundige hulp verrichtte. Voor ernstiger gevallen werd de hulp ingeroepen van doktoren uit Castricum of Heiloo. Nu deed het probleem zich voor dat de vroedvrouw in verband met haar leeftijd ontslag had aangevraagd en er dus een oplossing moest komen. Het college wilde een andere vroedvrouw aanstellen voor een jaarsalaris tussen de 300 en 400 gulden. Maar de gemeenteraad onder aanvoering van de Heer Vis vonden dat maar niks, want zeiden ze: het is de hoogste tijd dat er in het snel groeiende dorp eindelijk weer een echte dokter komt. (Vanaf ongeveer 1830 was in Limmen wel een chirurgijn werkzaam geweest.) Maar dat leverde weer een ander probleem op, want het salaris van een dokter was aanmerkelijk hoger dan dat van een vroedvrouw, en bedroeg ongeveer 1000 gulden per jaar. Dat salaris moest in die tijd volledig worden betaald door de gemeente, en als U rekent dat de gemeentebegroting toen bestond uit ruim 15000 gulden zult U zich ook voor kunnen stellen dat een salaris van 1000 gulden een forse aanslag betekende op het gemeentelijke huishoudboekje. Het voorstel van het college om een vroedvrouw aan te stellen haalde het bij lange na niet, en het college werd zodoende gedwongen het voorstel van de Heer Vis, met steun van de overige raadsleden, uit te voeren en uit te zien naar een geneesheer voor de gemeente Limmen. Nu was het in die tijd gebruikelijk dat een gemeente voor dit soort dingen aan de Diaconie om financiële steun vroeg. Maar of de Diaconie nou geen geld had of een grotere scheiding tussen kerk en staat nastreefde is niet duidelijk; in ieder geval was het zo dat de Diaconie niet bereid was jaarlijks geld te geven voor een geneesheer, waardoor de gemeente voor de hele 1000 gulden salaris opdraaide. Het college moest van de raad een advertentie plaatsen om zodoen de een dokter aan te kunnen stellen. De eerste oproep leverde drie kandidaten op die, nadat ze de voorwaarden en het salaris hoorden meteen afhaakten. Een tweede oproep middels een advertentie 19

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1994 | | pagina 20