DE LIMMER SOLDATEN IN NEDERLANDS OOST-INDIË Als in 1945 de "Deutsche Wehrmacht" heeft gecapituleerd, ons land verlaat en wij met een zucht van verlichting gaan bouwen aan onze nieuwe toekomst, zijn de Japanners nog steeds in ons Nederlands-Indië. In de euforie van de bevrijding bij ons, zijn het vooral veel oudstrijders van de Binnenlandse Strijdkrachten die menen dat ook het volk van Nederlands-lndië recht heeft op bevrijding. Zij meldden zich aan en vormen het "korps Oorlogsvrijwilligers". In een opleidingskamp werden zij in de zomer van 1945 klaargestoomd om in ons koloniale rijk overzee de 'Jappen' te verjagen. Toen in augustus 1945 de atoombommen op de Japanse steden Hiroshima en Nagasaki waren gevallen, hielden ook de Japanners het voor gezien. Zij gaven zich over en trokken terug. In Indië was het Koninklijk Nederlands-Indisch Leger (KNIL), gedurende de bezetting daar, geïnterneerd. Na de capitulatie werden zij uiteraard weer vrijgelaten. Dit leger was belast met het herstellen van Wet en Orde in onze kolonie in de Oost. Spoedig zou echter blijken dat dit ideaal niet gemakkelijk zou kunnen worden verwezenlijkt. Al vóór 1940, toen er nog geen vuiltje aan de lucht was, waren er in Indië onder de intellectuelen een stel idealisten, zoals Soekarno, Sjahrir en Hatta, die er van droomden om na 300 jaar koloniaal rijk, nu eindelijk weer eens een zelfstandige staat Indonesia te kunnen uitroepen. Na de oorlog was Nederland daartoe wel bereid, maar dan op langere termijn, vooral niet overhaast. Op 10 januari 1942 landden de Japanners op Celebes en vervolgens werden snel achter elkaar de 'blandas' ook van de overige eilanden verdreven of gevangen gezet. Voor die 'blandas' hadden ze nou altijd zo'n respect. Het gemak waarmee ze konden worden verslagen sprak de bevolking aan en stemde tot nadenken. De vrijheidsstrijders putten daaruit moed en het lag voor de hand dat zij de blandas niet meer terug wilden zien. JAARGANG NR. 7 1993 27

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1993 | | pagina 28