der landen op de voorwaarde, waarop de andere vroonlanden in Lymmen gebruikt worden, weder toegestaan heeft." Naast de erfpacht bestonden er nog de lijf- en jaarhuren. De lijfhuur gold onverminderd voor het leven. De gewone termijn van de jaarhuur was 9 jaar, daarna kon zij herzien worden. De jaarhuur moest worden voldaan op een voor elke streek apart vastgestelde dag en plaats. "18 oct. 1452. Ariis Claesz schout van Limmen, oorkondt, dat al degenen, die land gehuurd hebben van het Godshuis van Egmond en in Limmen wonen, zich vóór hem verbonden hebben den abt hun landhuur en schulden volgens het register van de rentmeester van de abdij en zijn 'wilkoerboeck' gedurende 9 jaar te zullen betalen". De huurders mochten hun vroonland verkopen, mits "bij des meiers hant" en "om den vierde penning". Ze mochten zich vóór het huwelijk buiten Limmen/Oesdom begeven maar moesten binnen 8 dagen nadien zich binnen "Lymmen of Oesdom metterwoon vestigen en niet in een kerk buiten Lymmen of Heyligheloe trouwen." "24 nov. 1376. Dirc van Valkenburch, parochiepaap van Lymmen, en Heynric van den Houte, schout aldaar, oorkonden dat Betholomies Dirc Zwesekenzoon ten overstaan van den meier van het vroonland, t.w. heer Jacob van der Borch, wonende tot Egmond, en huurlieden verklaarde, dat hij het vroonland, dat hij in huur had van den abt van Egmond, verbeurt had wegens zijn huwelijk buiten den ban Lymmen en Oesdom, en dat dit land vervolgens door den meier aan Bertholomies verkocht was." En, ingeval bij huwelijk één der echtgenoten vroonland bezat en de ander niet, zij "dat Vroenland zullen menghen gheliken horen (haar) eygeheliken goede." Na de 11de eeuw behoren de grote schenkingen van grond door het gravenhuis aan de abdij tot het verleden. De weldoeners zijn nu over het algemeen de kleine luiden. De verworven goederen werden nu meestal in jaarhuur uitgegeven. Die bestond uit geld, waarbij men rekening hield met de devaluatie, of in natura. Ook ruil en aankoop vormden een deel van de nieuwe grondpolitiek. JAARGANG NR. 7 1993 16

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1993 | | pagina 17