I.H. Gosses vermeldt dat het niet een kerkje betrof maar een koninklijk kloostertje, gewijd aan St. Petrus, dat daar al vóór 922 stond. Blok vermoedt hetzelfde, ook vanwege de vele (verspreid liggende) bezittingen. Het kloostertje werd volgens hem geschonken uit koningsgoed. Egmond was toen (922) misschien strategisch nog belangrijk. Er lag daar oorspronkelijk een zeegat dat in de 8ste en 9de eeuw geleidelijk aan dichtstoof. De rivier de Dje, die in dat zeegat uitmondde, stroomde langs de westkant van Limbon. Aan de zuidkant stond de rivier in verbinding met de grote zijrivieren de Schermer en Beemster, en het IJ. Het is zeer waarschijnlijk dat vóór de grote verzanding Egmond betekenis had voor handel en verkeer. En dat dit zeer belangrijk is geweest voor het achterland. De graven hadden grote bezittingen in verschillende dorpen. Dat blijkt uit de schenkingen die zij deden aan de abdij van Egmond. De giften dienden om het klooster tot een geestelijk en materieel belangrijk centrum in de omtrek te maken. Dirk l schonk o.a. een grote gift te Vronen van 9 hoeven aan de abdij. Oudorp en Vronen waren bijna geheel in 't bezit van de graaf. Dirk II (939 988) schonk aan het klooster van Egmond 90 hoeven uit zijn bezit. Het schenkingsgebied bestreek heel Kennemerland. Te Velsen schonk Dirk II 6 hoeven aan het klooster, en zijn zoon Arnulf 3 hoeven. In Akersloot schonk Sicco, een zoon van graaf Arnulf, aan de abdij minstens 10 hoeven land. In de ban Limbon schonk Dirk II 2 hoeven te Smithan (westerzij), 4,5 hoeven te Limbon (kerkbuurt), 1 hoeve in Those (o.a. Nesbuurt) en 1 hoeve in Opperdoes (waarschijnlijk ook een deel van Those). De 8,5 hoeven tezamen waren een behoorlijk grote gift aan 't klooster. Met schenkingen van zijn zoon Arnulf van 2 hoeven in Those en diens zoon Sicco van 18 hoeven te Smithan, wordt de totale gift in de ban Limbon op 30 hoeven geschat 400 ha. Dat is 1/3 van de ban Limbon!). Een respectabele hoeveelheid. En wat zal de graaf hier in Limmen nog meer bezeten hebben? JAARGANG NR. 7 1993 11

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1993 | | pagina 12