genwoordigden. We kunnen hierbij denken aan de verwerving van produkten die thuis zeldzaam waren, zoals vis, zout, wol of wijn. Of daar waar een gunstige plek was langs belangrijke verkeersaders. Limbon had voor haar misschien toen al betekenis als handelscentrum (overslagplaats, visvervoer). Ook zullen de 'tien mansus' (hoeven) produkten van de akkers hebben geleverd. DE GRAVEN VAN KENNEMERLAND Medio 9de eeuw stormden de Noormannen massaal ons land binnen. Er ontstond chaos en verlies van goederen. De grootgrondbezitters en de bisschop vluchtten. De bisschop dook onder te Deventer waar hij van 858 tot 918 verbleef. Het overheidsgezag was ontregeld. Het Frankische rijk was na de dood van Lodewijk de Vrome opgedeeld onder zijn zoons die met elkaar in een machtsstrijd verwikkeld waren. Om de Noormannen te bestrijden en te weren werden door Lodewijk de Vrome vlak voor diens dood (840) twee Noormannen, de gebroeders Harald en Rorik (deense prinsen), beleend met gebieden in Nederland. Rorik verwierf o.a. het kustgebied. In een oorkonde uit 862schonk keizer Karel III (deDikke) aan Rorik 'beneficia': bijzondere lenen en bezittingen voornamelijk in Kennemerland. Zijn ruwe deense opvolger Godfried (882) werden door de keizer de grafelijke rechten en het gebied van Rorik overgedragen. Godfried werd in 885 vermoord. Koning Arnulf stelde toen een friese graaf aan nl. Gerulf. Die kreeg van de koning in bijna ieder dorp één of twee hoeven. Intussen is de noormannentjd bijna voorbij en de macht der graven neemt toe. Zij verstevigen hun positie en worden landsheren. Diederik, of Dirk l, de zoon van Gerulf, werd in 922 graaf over Kennemerland. Hij stichtte het klooster te Egmond. Dirk l had overigens ook de grafelijke rechten in Rijnland (Zuid-Holland) en West-Friesland (tot het Vlie). Van de westfrankische koning Karel lll (de Eenvoudige) kreeg hij in 922 een oorkonde waarin de koning hem bepaalde goederen schenkt waaronder 9 JAARGANG NR. 7 1993

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1993 | | pagina 10