Jaargang nr. 6 1992 'aesdommen' werden genoemd. In later tijden werden dit dan 'buurten', 'dorpen' en 'gehuchten'. Men hield zich dus niet strikt meer aan zowel de namen als aan de verdeling in vieren. Een verdeling in twee of meerdere secties kwam voor. Het dorp kon uit twee maar ook uit zeven buurten bestaan. Een verdere onderverdeling bestond in een aantal boeren hoeves binnen een buurt. Het boerenbedrijf vormde zelfs de maat der dingen; daaruit werd het vierendeel geboren. Daar zal in een volgend artikel op worden ingegaan. Gouw, go (graafschap) ambacht, gokwartier kogge banne, buurschap, ga, dorp, (ambacht, gemeente) bannekwartier, schependeel, aesdom (buurt, gehucht, dorp) Toen het christendom hier ingang vond (na ±700), werd de term 'dorp' algemeen gebruikt als er een kerk stond. Het gebied van de kerk zelf heette 'parochie' of 'kerspel', dat hier in Kennemerland ongeveer net zo groot was als een banne. Alle gehuchten binnen de banne (kerspel) ressorteerden onder die kerk. Er mocht binnen een gehucht geen kerk gesticht worden maar wel een kapel. Als een banne een behoorlijke omvang had - uit veel buurten bestond - dan werd het een hoofddorp. Een hoofddorp was meestal ook een banne-unie, d.w.z. zij bestond dan uit twee bannen. Hoofddorp - twee bannen, kerspel dorp - banne, kerspel dorp - bannekwartier, kerkbuurt LIMMEN OP OUD PAPIER Wat is er bekend over de Limmer organisatie? Ik sla een stoffig boek open, 'Oudheden en Gestichten" uit 1721: "Limmen vanouds ook Lymben Lymbon en Limnen genaamd is een der oudste dorpen van Kennemerland; en is in rang de tweede onder de hoofddorpen." 8

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1992 | | pagina 9