Jaargang nr. 6 1992 DE PAGELAAN Soms is het vrij eenvoudig om vast te stellen waaraan een weg zijn naam ontleent. Hogeweg spreekt voor zichzelf: die weg ligt inderdaad op het hoogste punt van onze strandwal en wel zo'n 2 meter boven N.A.P. terwijl Dusseldorp met plm. 0,45 meter genoegen moet nemen en het Kiefteland met nog minder. Ook namen als Oosterzij, Westerzij, Middenweg enz. geven geen probleem. Maar Pagelaan; wat moet je daarmee aan? Ik weet het niet en de ambtenaren kennelijk ook niet, want die schreven (en schrijven) het op verschillende manieren. Zo zie je soms: Pagenlaan, maar ook Paagelaan of Paagenlaan. Om er achter te komen waar die naam vandaan komt moeten we te ver terug in de geschiedenis; tot dusver is het ons niet gelukt om een aanduiding te vinden in schriftelijke bronnen waaruit je de naam zou kunnen verklaren. Als ik dan ook maar zou gaan raden, gok ik op het kleine vlindertje, de Page, dat hier mogelijk in groten getale op de hoge, droge gronden voorkwam. Gelukkig zijn ze er nog steeds, maar nu zijn het er slechts weinigen. In dit verhaaltje wil ik proberen een schetsje te maken van de Pagelaan, zoals die er uit zag in de jaren twintig en dertig van onze eeuw. Ogenschijnlijk was het een onopvallend laantje met aan weerskanten heggen. De beharding van het wegdek bestond uit fijn zwart gruis. Ik vermoed dat het een afvalproduct van de gasfabriek kan zijn geweest. De kinderen uit de buurt noemden het ook weleens: 'de zwarte weg'. Die beharding begon op de vijfsprong bij Sassen en eindigde bij Verver, op de kruising met de Kapel weg. Het stuk Pagelaan tussen de Kapelweg en de Westerzij was zandweg. Overigens was ook de Kapelweg vanaf dat kruispunt in de richting Putje zandweg tot in Heiloo. In de Pagelaan was geen paardepadje en dat gaf voordelen voor ons als kinderen. Als het geijzeld of gesneeuw had, 37

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1992 | | pagina 38