Jaargang nr. 6 1992 ook toen waren er Limmers die niet voor een kleintje vervaard waren. De knegt met name Dielof Hollander begaf zich op het hooij en zaad, op welk laatstgemelde hij een mansperzoon vond in eene zittende houding, welke hij dreigde aan de vork te zullen steken, indien hij geen antwoord gaf. Dit niet bekomende dreigde hij andermaal met eene zware vloek, waarop de vreemdeling opstaande, zeide "Doet mij geen kwaad, want ik heb ook geen kwaad gedaan." Op de vraag wat hij daar deed antwoorde hij: "Ik heb hier geslapen Pieter Duyn en omdat ik het niet durfde vragen, heb ik het maar stil gedaan." Op de vraag "Wanneer ben je er dan in gekomen?" was zijn antwoord, "gisteren avond". De Comparant ontstelde op het horen noemen van zijn naam, te meer daar hij de perzoon erkennende aan den vreemdeling vroeg "Zijt gij het Jan Voormeer?" waarop hij een bevestigend antwoord gegeven hebbende de schoenen, die hij in zijne handen had, aantrok en op een ogenblik verdween. Volgens het zeggen van een der metselaarsknegt, welke dit toevallig zag, zich van het erf begaf en den weg naar Heilo opging. Naar op de knegt van den Comparant hem volgde tot even onder de banne van laatstgemelde Gemeente." De indringer blijkt dus een bekende van Pieter Duyn, maar gaat er even goed als een haas vandoor. De ontsteltenis van de boer is minder te begrijpen, want ze blijken al meer contact met elkaar gehad te hebben. "De Comparant verklaarde wijders dat een klein hondje des avonds circa 9 uren zeer sterk in huis blafte; dat een grotere hond, welke mede in huis was en van gemelde Jan Voormeer afkomstig, slechts een knor of grom gaf; dat zijne vrouw hem des morgens verhaald had, dat zij dien vorigen avond bij het blaffen van het hondje zich zo beangstigd had, dat zij niet durfde omkijken, daar het was als of zij iemand op de gang hoorde lopen. Dat hij Comparant niets vermist had, voor zoverre hij konde nagaan, doch dat zijn knegt uit een broek, welke hij 29

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1992 | | pagina 30