Jaargang nr. 6 1992 dominee fl. 3,- "om in de courant te laate sette het schoolmeestersambt fakant". Interessant is de rol die Jan Jansz. Peys vervulde tussen de tijd van vertrek van Gerrit en de komst van Bernardus. Jan Peys kreeg nl. fl. 3,- voor 't luyen en opwinden der klok". Hij nam even de taak van de schoolmeester over. Op 13 febr. 1791 kreeg dezelfde Jan fl. 16,- voor de "halve verteering der bij 't beroepen van een nieuwe schoolmeester", 1 mei 1793 betaalde Jan fl. 75,- als zijnde zijn vijfde en laatste "termyn der kooppenningen van de herberg de St. Cornelis". Dus Jan was kroegbaas en in zijn herberg vond de kennismaking met de kandidaat schoolmeesters plaats. Jan Peys luidde niet voor niets de klok, want hij woonde dicht bij kerk en school. De St. Cornelis stond op de plek waar nu 'Ons huis' staat. Ongeveer 1,5 jaar nadat Bernardus Felix aantrad, is Jan Peys alweer doende een nieuwe kandidaat meester van z'n natje en droogje te voorzien, nl. Frederik Thuyl. Paulus Soomer (Poulus Zomer) haalde hem met zijn schip uit Boskoop. Frederik bleef hier tot 16 mei 1795. Dan melden zich zelfs vier kandidaten. In de herberg St. Cornelis worden ze geëxamineerd door Gerrit Muntjewerf, de vroegere schoolmeester van Limmen. De eer valt te beurt aan Willem Metz. Eind mei 1795 staat hij voor de klas. Deze Willem, die in 1791 schoolmeester werd in Knollendam, bleef in Limmen tot 1 juli 1857 zijn diensten vervullen. In totaal 66 jaar onderwijzer waarvan 62 in Limmen (zie jaarb. 3). Kees Druijven Bronnen: Lams Groot Privilegie en Handvest boeck van Kennemerland I Bijdragen tot de geschiedenis van het Bisdom Haarlem Belastingarchief Limmen 27

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1992 | | pagina 28