Jaargang nr. 6 1992 Belangrijk was hij ook voor de dorpsregering, zoals blijkt uit een oorkonde van de "vierden may anno 1648". Daarin getuigde "Mr Symon Andriesz. Boom, schoolmeester tot Limmen", in een eedverklaring van de schout van Limnnen. De meester was een van de weinigen die goed kon lezen, schrijven en rekenen. Vaak had hij daarom taken van administratieve aard zoals het schrijven van de gemeentebrieven en het bijhouden van de belasting boeken. De 186 eeuw. Het tractement der Limmer 'mester'. 'Mester' Klaes (Claas Croone) stond hier in de eerste helft van de achttiende eeuw voor de klas. In 1733 ontving hij een tractement van fl.98,- en 8 stuivers per jaar uit de dorpskas. Daarbij was een zeker bedrag aan 'verschot' geld inbegrepen (zie verderop). Zijn werkelijk tractement bedroeg fl. 97,- en 12 stuivers per jaar. Dit bedrag zou tot aan de 19de eeuw hetzelfde blijven. Het was algemeen gebruik dat het tractement uit de dorpskas werd betaald. In de 19de eeuw merkte een schoolopziener over Limmen op dat het een voorrecht was. Hij bedoelde waarschijnlijk dat hier in Limmen 'alle' onkosten vergoed werden. De schoolmeester moest er echter zijn hand- en spandiensten voor in de plaats stellen, en nog veel meer om wat bij te verdienen. Want een vetpot was het niet. Toen Claas in 1748 afscheid nam van de school gaf zijn moeder hem nog een leuk douceurtje mee: "fl. 42,- over vijf jaare per order weegens de schoolmeester". Claas Mijburgh werd de nieuwe meester, maar die bleef hier slechts één jaar. In maart 1749 stond Harmandusz. Backers voor de klas. Deze hield het uit tot ongeveer eind 1750. Bij de afrekening op zijn vertrek kreeg hij fl. 69,- en 14 stuivers. De uitbetaling van het tractement was eens per jaar of een deel van het jaar tot aan het vertrek. Het dienstjaar ging in bij de indiensttreding. Tijs Bosman trad aan in jan. 1751. Deze schoolmeester zou hier in Limmen 36,5 jaar voor de klas staan. Tijs hield o.a. het schotboek en het morgenboek van de gemeente bij. Naast zijn tractement kreeg hij nog een (wisselend) bedrag aan 'verschot'. Over 1761 was dat 25

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1992 | | pagina 26