Jaargang nr. 6 1992 GEUZEN Mr. Mathijs Weldijk wenste niet over een nacht ijs te gaan. Hij wilde ook wel eens van herbergbezoekers zelf horen hoe erg of het nu wel geweest was. Daartoe riep hij een aantal mensen op, waarvan bekend was dat die ten tijde van het incident in de herberg aanwezig waren geweest. Hij vroeg de zes mannen om .getuigenis der waarheid af te leggen. Als eerste getuige wordt gehoord; "Jacob Adrichem, oud26 jaren van beroep stierleider, wonende alhier, welke verklaarde, slechts bij afwisseling daarbij aanwezig te zijn geweest, en dus geene nauwkeurige verklaring van het voorgevallene te kunnen geven als dat door Andries, Jan en Klaas Winder rusie en groot rumoer is gemaakt." Tweede was Jacob Veldt, oud dertig jaren, van beroep landbouwer, wonende mede alhier. Jacob zei: "...meerdendeels in een ander vertrek te zijn geweest..." een beetje gerommel en zo, meer niet. Ook zijn naam was haas! Maar dan de twee volgende getuigen, die wisten wel van wanten; "PieterMooi, oud acht en twintig jaar, van beroep landbouwer, wonende alhier en Jacob Schol, oud zes en twintig jaar, boerenknecht, wonende mede alhier."Die twee hadden het een en ander te melden. Zij haalden breed uit en vertelden hoe zij Jan en Klaas Winder .beledigende en onbetamelijke scheldwoorden, zoo ten aanzien van den Heer burgemeester als ten opzigte der bewoonders onder de benaming GEUZEN hadden hooren uitspreken." Het getuigenis ging door t/m het buitengebeuren: dreigementen, trappen, slaan tegen de deur enz. In het jaar 1992 valt ons op dat het woord 'Geuzen' in die tijd tot de scheldwoorden behoorde. Immers wij leerden dat de Geuzen zo dapper waren en dat we hun voorbeeld moesten volgen om goede vaderlanders te worden. 20

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1992 | | pagina 21