Jaargang nr. 6 1992 verkoopacte (1533) van het Zijlklooster te Haarlem genoemde 'Disteldorperlaen' in Limmen. De buurt Cooch. De Lirrmerkoog ligt (lag) oostelijk van de Nes. De bewoning bevond zich voornamelijk op de hoge stroomwalrug langs de Rijn en langs de Koogdijk. In de middeleeuwen bleef de bewoning beperkt, vermoedelijk vanwege wateroverlast. Koog 'buitendijks land'. De Westzijde. Deze buurt komt niet in de bronnen voor. Dit gehucht zou ten noorden van Smithan gelegen moeten hebben. Het moet dat deel zijn die de zeven buurten completeerd. Het buurtschap Oesdom Een merkwaardig geval is het buurtschap Oesdom (OLV. ter Nood en het gebied tot aan de Zevenhuizenlaan). Zij behoorde blijkens verschillende bronnen tot Limmen, of viel onder zijn jurisdictie. In 'Oudheden en Gestichten' wordt Oesdom onder het hoofdstuk Limmen beschreven. In de Egmondse kloosteradministratie heeft Oesdom tot aan de 16de eeuw onder Limmen geressorteerd. In een Regestenlijst van de abdij staat: "1376 nov. 24 .dat ene Bertholomies Dirc Zwesekenzoon.. .Vroonland in huur had van den Abt...en dit verbeurt had wegens zijn huwelijk buiten den ban Lymmen en Oesdom..." Het was nl. een wettelijke regel dat als men buiten zijn bannedorp trouwde, de rechten op leen- of huurgoederen vervielen. "1381 sept. 14 Henric van Houte, Schout van Limmen en Oesdom, Schepenen en Gemene buurlieden van het vroonland aldaar.. .dat niemand het land zal mogen houden dan buurlieden tot Lymmen of Oesdom..." Een aesdom kon, i.v.m. een grotere oppervlakte dan een normale buurt, vaak een zelfstandige banne worden. Oesdom was een zelfstandige banne. Limmen, als hoofddorp, zou samen met Oesdom een banne-unie hebben gevormd. 13

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1992 | | pagina 14