Jaargang nr. 6 1992 Blok gaat de naam waarschijnlijk terug tot aan de Romeinse tijd. De rivier (de Rijn) die langs de buurt vlood stroomde door moerassig gebied. 'Aan het moeras gelegen' is dan ook geen slechte vertaling voor 'Limb-an'. De buurt Those, Thosa of Thosan De buurt aan de andere kant van de rivier draagt in zijn naam dezelfde betekenis als Limban vermoedelijk heeft. Thos does drassig land. Thos-an 'aan het drassige land'. Thosan besloeg het drassige gebied waaromheen een dijk werd gelegd naar de Nes (Langhenes), die ook een deel van Thosan moet zijn geweest. 'Nes' wijst net als Thosan op moerassig of waddig gebied (rondom). Nes 'buitendijks land dat blootstaat aan buitenwater en door aanslibbing dikwijls aangroeit'. De Nes ligt op een oude stroomwal, een geestgrond. De buurt Thosa komt o.a. voor in een giftbrief uit 1053, waarin de graaf van Holland, Dirk 5, een bevestiging doet van geschonken landerijen in Thosa door Arnoud, graaf van Holland, aan de kerk van Egmond. De buurt is waarschijnlijk dicht bevolkt geweest. Rond de 14e eeuw is zij door overstuiving vrijwel verdwenen. De buurt Smiten of Smithan Smithan lag ten westen van de Rijksstraatweg, beginnend in de Limmerbuurt. De bewoning lag op, of rond een langgerekte geest. Smithan moet een behoorlijke omvang gehad hebben blijkens schenkingen van graaf Dirk 2 van Egmond (±950) aan de abdij. Alle schenkingen tezamen waren in deze buurt ±20 hoeven. En zeker lagen er méér. Even aannemend dat er geen buurt 'Westerzij' bestond in die dagen, kunnen er ±25 hoeven gelegen hebben (Een hoeve kan zowel een boerenhoeve zijn als land dat erbij hoort). Misschien stonden er niet alleen boerenhoeven maar ook anderssoortige bedrijfspanden want: Smith smid. Smithan 'aan de- of in de smedenbuurt'. Een plaats van smeden. IJzer zou via de waterwegen aangevoerd kunnen zijn. Ijzerwerk (ploegscharen) werd voor de boeren gesmeed. 11

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1992 | | pagina 12