Jaargang nr. 6 1992 Het 'Groot Privilegie en Handvest boeck' uit 1664: "Den banne van Limmen leyt in vijf buurten onderscheyden, namelijk Zuyt-eynde, West zijde, de Laen, Disseldorp ende Kerckebuurt." De banne Limmen telde in 1664 vijf buurten. Dat is niet altijd zo geweest. Dat blijkt uit een oorkonde van de Hollandse graaf uit 1397. Graaf Albrecht geeft "Om onser buren armoede wille gratie van 8 schepenen naar 5". Gebruikelijk was dat er één schepene per buurt functioneerde; vijf schepenen voor vijf buurten. Vermoedelijk vertegenwoordigden dus de vijf schepenen de 5 buurten zoals hierboven genoemd. Acht schepenen vóór 1397 betekent acht buurten. Maar een hoofddorp, wat Limmen was, had voor zichzelf twee schepenen. Dat brengt het aantal buurten op zeven. De twee buurten van vóór 1397 zullen na 1397 vermoedelijk opgegaan zijn in de vijf buurten. Er zal een nieuwe naam gegeven zijn aan die samengevoegde delen. In de archieven van de Egmondse abdij staan de volgende namen van buurten in Limmen vermeld, nl: Those (±980), Smithan (±980), Limbon (1105), den Cooch (1391) en Disterdorp (1462). Andere buurten worden niet vermeld, omdat de abdij daar blijkbaar geen landbezit had. De buurt Those zou dat gebied zijn geweest dat ten zuiden van de Voort lag tot en met de Nes. De Koog wordt in 1664 niet onder de vijf buurten vermeld. Vermoedelijk werd zij na 1397, tezamen met Those, 'het Zuyteynde'. Smithan zou gelegen hebben vanaf de Limmenbuurt ten westen van de Rijksstraatweg en een groot deel van de Westerzij. Zij is later West-zijde gaan heten. DE BUURTEN EN HUN BETEKENIS Het dorp 'Limbon' of de oude kerkbuurt Historisch gezien misschien de oudste buurt met de oudste naam. De kerk ligt op de noordelijke rand van een hoge geest. Rondom en voornamelijk zuid- en westwaarts strekte zich de bewoning uit. Zijn gunstige ligging, mede aan water, maakte het tot een interessante plek. De recente opgraving ten zuiden van de kerk van een vroeg middeleeuwse woning, lijkt een koopmanswoning te zijn. 9

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1992 | | pagina 10