LIMMER CONTOUREN Jamaar.... hoe zag het dorp er toen uit....? Ongemerkt veranderde er steeds wel wat in het dorp, maar de laatste jaren gaat dat duidelijk en in een rap tempo. Als je die 'welvaart' niet meer bij wilt benen, verzucht je wel eens: "hoe was het toen?" Dromerig zie je een zandige Disseldorperweg - of Westerzij, met hier en daar een boerderij en wat huisjes... Hoeveel...? en wat voor mensen woonden erin...hoe groot waren hun gezinnen... waar leefden ze van... op hoeveel grond... hoe verdeelden ze dat... hadden ze rechten, of alleen maar plichten... hoeveel hooi namen ze op hun vork...? Limmen in vroeger tijd. Spaarzame berichten tot aan de 19e eeuw. Bijna 1250 jaar geheel onthouding, maar dan van geschreven geschiedbronnen. En toch: er valt nog altijd wat te snuffelen in oude papieren; bv akten van bezittingen. Er zijn in onze tijd vergelijkende onderzoekingen gedaan over toen; w.o. volkstellingen (communicanten), beroepen enz..., waar gebruik gemaakt is van historisch materiaal uit de omgevingEn dan niet te vergeten; wat ligt er nog allemaal opgestapeld in onze bodem; bewoningsresten, potjes, pannetjesMorgen ga ik spitten. 'Limmer contouren' wil een idee geven van hoe het dorp eruit zag, met als uitgangspunt, de middeleeuwen. Er worden onderwerpen behandeld, die niet de pretentie hebben volledig te zijn. Daarvoor lopen ook soms de inzichten binnen de geschiedkundige- en andere terreinen uiteen, en bovendien verdringen steeds weer nieuwe inzichten de oude. Er zijn enkel vergelijkingen of keuzes te maken. Er kan altijd meer over de onderwerpen gezegd worden, maar in eerste instantie wil het enkel een overzicht geven - een herkenning zijn. Kees Drujven 4

Jaarboek Stichting Oud Limmen | 1991 | | pagina 6